Vistas fileja ar brokoļiem, cigoriņiem vai sēnēm. Trīs dietoloģes Neimanes receptes

09-07-2019

No diētiskā viedokļa viena no iecienītākajām gaļām dažādās diētās ir vistas gaļa — piemēram, vistas filejā ir patiešām maz tauku, toties daudz olbaltumvielu, tāpēc vistas krūtiņu, pagatavotu dažādos veidos, ne velti iecienījuši sportisti.

Iecienīti ir arī vistas stilbiņi — arī tajos ir maz tauku, vairāk muskuļu un saistaudu. Tauki vistām, īpaši kārtīgi nobarotām un lutinātām, vairāk atrodas ap iekšējiem orgāniem, taču tām vistām, precīzāk — speciāli selekcionētiem cāļiem, kurus audzē fermās ātrai kaušanai, tauku daudzums ir visai niecīgs.

Daudz kas atkarīgs no vistu barošanas metodēm — piemēram, mājas vistas laukos barojas ar to, ko atrod pašas, kā arī tiek piebarotas ar graudiem, savukārt ātri kaujamiem cāļiem fermās dod barību, kas veicina putnu ātru augšanu. Un te ir vietā vēlreiz kliedēt mītu par to, ka putnus baro ar hormoniem, — tā tas nenotiek.

Bieži vien man vaicā, vai labāk un veselīgāk ir izvēlēties jaunas vistas gaļu, — ja runājam par taukiem, jā, jauniem putniem gaļā ir vairāk mitruma, attiecīgi mazāk tauku un gaļa ir liesāka.

Savukārt vecākas vistas vairāk piemērotas buljona vārīšanai; tās gan jāvāra krietni ilgāk, toties buljons iznāk aromātiskāks, ekstraktvielām bagātāks.

Lieta tāda, ka vecākiem putniem muskuļu šķiedras kļūst rupjākas un saistaudos ir vairāk elastīgo šķiedru, mazāk mitruma, tādēļ arī gaļa ir cietāka un grūtāk sakošļājama.

Cigoriņu un vistas filejas sautējums (1 porcija)
500 g cigoriņu 200 g cāļa filejas ½ sīpola ½ ķiploka daiviņas sāls pipari karija pulveris (Curry) 50 g kafijas krējuma (10%) 75 g neslīpētu rīsu olīveļļa

Cigoriņus nomazgā un sagriež platos gredzenos. Cāļa fileju sagriež apmēram 1 cm biezās strēmelēs. Kubiņos sagrieztu sīpolu sautē olīveļļā. Pievieno cāļa gaļu, apcep no visām pusēm, virsū uzspiež ķiploku.

Pieliek cigoriņus, sāli, piparus, kariju un visu labi samaisa. Pielej kafijas krējumu, visu vēlreiz krietni pasautē. Pasniedz uzreiz ar sālsūdenī novārītiem rīsiem. (560 kcal)

Vistiņa brokoļos (3 porcijas)
½ kg brokoļu 2 krūzes vistas buljona 2 ēdamk. kartupeļu cietes ½ krūzes auksta ūdens ½ krūzes lakto bez cukura

1 ēdamk. sojas mērces ½ tējk. oregano (raudenes) ½ tējk. sāls ¼ tējk. melno piparu ½ tējk. bazilika 2
krūzes vārītu brūno rīsu 1 krūze kubiciņos sagrieztas vistas filejas ½ krūzes rīvēta parmezāna

Novāra brokoļus. Uzvāra vistas buljonu, tam pievieno aukstā ūdenī izšķīdinātu kartupeļu cieti, nedaudz atdzesē. Pievieno sojas mērci, lakto un garšvielas.

Dziļā pannā liek brūnos rīsus, virsū — brokoļus, uzlej pusi mērces. Tad liek sagriezto vistas filejas gabaliņu kārtu un pusi rīvētā siera. Uzlej atlikušo mērci un uzber sieru. Šo kārtojumu cep cepeškrāsnī apmēram 10 minūtes. (l porcija — 406 kcal)

NO LOLITAS NEIMANES GRĀMATAS “LOLITAS LABĀKĀS RECEPTES”

Vista­ sēņotāja (4 porcijas)
4 cāļa krūtiņas 200 g šampinjonu 1 smalki sakapāts sīpols 1 citrona sula 100 g rīvēta diētiskā siera paprikas pulveris dilles

Katru krūtiņu pārgriež uz pusēm un iegriež pildījuma ielikšanai. Samaisa sasautētas sēnes, dilles, sīpolus un citrona sulu un piepilda vistas krūtiņas.

Pusi no siera daudzuma iepilda gaļā, otru pusi samaisa ar paprikas pulveri un uzbārsta pa virsu.

Cep krāsnī 40–50 minūtes. (1 porcija ~225 kcal)

loading...