Vai politiķi apzināti izvairās no atbildības par veselības aprūpi? Pacienti ceļ trauksmi

15-11-2022

Foto – Pixabay

Vēršoties pie valdības veidotājiem ar atklātu vēstuli, Latvijas cilvēku ar invaliditāti un pacientu organizācijas aicina koalīcijas partijas uzņemties Veselības ministrijas (VM) vadību, pastāstīja Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas “Sustento” pārstāve Irīna Meļņika.

Organizācijas vēstulē norāda, ka Latvijas pilsoņi ir izpildījuši savu pienākumu un ievēlējuši jaunu Saeimu. Šobrīd sabiedrība gaida, kad vēlētāju uzticību saņēmušās partijas izpildīs savu pienākumu un izveidos Latvijas valdību.

Tāpat pilsoņi gaida, ka jaunā valdība uzņemsies atbildību par valsts un tās pilsoņu labklājību, jo īpaši veselības jomu, kas Latvijā vienmēr ir bijis plašu diskusiju temats.

Veselības nozare ir viena no jomām, kas cieta Covid-19 pandēmijas laikā, atstājot ietekmi uz sabiedrības veselību un labklājību kopumā. Šobrīd, valdības veidošanas procesam ieilgstot, veselības nozares nākotne tiek nopietni apdraudēta, uzsver organizācijas.

Vienlaikus tās atzīmē, ka veselības aprūpe Latvijā daudzās pozīcijās krietni atpaliek no situācijas kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Pēdējos gados ievērojami pieaugusi priekšlaicīgā mirstība, bet vidējais mūža ilgums ir par desmit gadiem īsāks nekā Eiropā. Lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, pacientiem jārēķinās ar lieliem līdzmaksājumiem.

Tāpat joprojām saglabājas plaisa starp veselības aprūpi un sociālo aprūpi, šīs abas jomas nav integrētas, kas nozīmē, ka pacients pēc ārstēšanās slimnīcā reti saņem nepieciešamo sociālo aprūpi. Pēc smagām slimībām cilvēks nevar uzreiz saņemt rehabilitācijas pakalpojumus, uz tiem ir ļoti ilgi jāgaida.

Vairumā diagnožu efektīva ārstēšana un medikamenti pacientiem joprojām tiek piedāvāti slimības vēlīnā, nevis agrīnā stadijā, turklāt medikamenti kompensācijas sistēmā tiek iekļauti pārāk lēni un nepietiekamā skaitā.Pacientu organizācijas apzinās, ka pēdējo gadu laikā bijis zināms progress – Ministru kabinetā apstiprinātas Sabiedrības veselības pamatnostādnes līdz 2027.gadam, Reto slimību ārstēšanas plāns, Onkoloģijas plāns, piešķirti papildu līdzekļi.

Taču tās norādīja, ka divu trīs gadu laikā nevar izlabot to, kas ir ielaists vairāku gadu desmitu laikā, līdz ar to šobrīd nedrīkst apturēt šo veselības aprūpes sistēmas uzlabošanu, nedrīkst pārtraukt “kāpšanu ārā no bedres”, veselības aprūpes sistēmu ir jāturpina reanimēt.

Organizācijas atzīmēja, ka šobrīd valstī notiekošais un masu saziņas līdzekļos atspoguļotais liecina, ka trīs valdību veidojošās partijas koalīcijas sarunās nevelta nekādu uzmanību veselības aprūpei kā prioritāram tematam. Neviena partija nav paudusi vēlmi uzņemties veselības ministra amata pienākumus.

Gluži otrādi, veidojas iespaids, ka partijas apzināti izvairās uzņemties atbildību par sabiedrības veselības uzlabošanu.

Līdz ar to pacientu organizācijas aicina valdību veidojošās koalīcijas partijas valdības deklarācijā ierakstīt veselības aprūpi kā valdības darba prioritāti – sabiedrības veselība nedrīkst palikt tikai VM problēma, tai ir jābūt visas valdības atbildībai.

Tāpat tās aicina paredzēt papildus finanšu līdzekļus 2023. un 2024.gada valsts budžetā veselības aprūpei – profilaksei, diagnostikai, medikamentiem, ārstēšanai un rehabilitācijai -, kā arī aicina koalīcijas partijām būt drosmīgām un uzņemties ministrijas vadību, lai nodrošinātu iesākto un veidotu uz pacientu vērstu veselības pakalpojumu attīstību.

Vēstuli sagatavoja “Sustento”, to parakstīja Latvijas Diabēta federācija, Latvijas Diabēta asociācija, Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks”, Latvijas Astmas un alerģijas biedrība, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība, “Motus Vita”, Pulmonālās hipertensijas biedrība un citas.