Upenes un jāņogas, kas pazīstamas ar savu patīkamo aromātu un garšu, ne tikai priecē mūsu garšas kārpiņas, bet ir arī vērtīgs uzturvielu avots, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu.
Aplūkosim, kādas priekšrocības un potenciālos riskus sev līdzi nes šī brīnišķīgā oga.
Upeņu un jāņogu lietderīgās īpašības
1. Antioksidantu īpašības
Jāņogās un upenēs ir augsts C vitamīna un antocianīnu – spēcīgu antioksidantu, kas aizsargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem – saturs. Tas palīdz stiprināt imūnsistēmu un samazina vēža un priekšlaicīgas novecošanās risku.
2. Sirds aizsardzība
Eļļas jāņogu un upeņu sēklās palīdz pazemināt kaitīgā holesterīna līmeni asinīs un uzlabo asinsvadu darbību, kas samazina sirds un asinsvadu slimību risku.
3. Uzlabo gremošanu
Augstais šķiedrvielu saturs ogās palīdz normalizēt gremošanas trakta darbību un novērš resnās zarnas vēža attīstību, izvadot toksīnus no organisma.
4. Acu un nieru veselība
Jāņogu un upeņu sastāvā esošais karotīns palīdz uzlabot redzi un stimulē acu asinsriti. Ogas arī palīdz samazināt nierakmeņu veidošanās risku un novērš urīnceļu infekcijas.
Redzei un asinsritei
Upenes
Zināmas ar augstu askorbīnskābes saturu, kas pārsniedz pat citrusaugļu saturu. Šīs ogas ir bagātas ar vitamīniem un minerālvielām, piemēram, nātriju, magniju, dzelzi un kāliju, un ir lielisks profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos un cilvēkiem, kas strādā bīstamās nozarēs.
Sarkanās jāņogas
Salīdzinājumā ar upenēm satur mazāk C vitamīna, taču to kompensē ar lielāku karotīna saturu, kas labvēlīgi ietekmē redzi, un citiem svarīgiem vitamīniem un minerālvielām, piemēram, fosforu, kāliju un magniju.
Kaitīgās īpašības un kontrindikācijas
Jāņem vērā, ka jāņogas un upenes var izraisīt alerģisku reakciju jutīgiem cilvēkiem, īpaši tiem, kas ir alerģiski pret avenēm vai persikiem. Tāpat jāņogas var mijiedarboties ar dažiem medikamentiem, pastiprinot vai pavājinot to iedarbību.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Upeņu lapu tēja ar piparmētrām. Vasaras sākuma dzēriens + vēl piecas receptes!
Jāņogu želeja bez vārīšanas un pat kečups. Sešas labas receptes