Šonedēļ – Pavasara vēju dienas. Ko tās atnesīs, stāsta laika vērotājs Vilis Bukšs

01-03-2023

Foto – Pixabay

Marts tradicionāli ir pirmais pavasara mēnesis. 20. martā Pavasara saulstāvji un plkst. 23.24 sākas astronomiskais pavasaris. 18. martā diena un nakts ir vienāda garuma, savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Marts ir laiks, kad kļavām un bērziem sāk tecēt sula. Saulainās vietās sāk ziedēt sniegpulkstenītes, bet mēneša beigās arī zilās vizbulītes un māllēpes.

Sērsnu mēnesī sāk atgriezties mūsu gājputni. Ap 9. martu krauķi, ap 15. martu lauku cīruļi un māju strazdi, bet mēneša beigās arī baltās cielavas un stārķi. Šajā mēnesī pelēkajam zaķim piedzimst pirmie mazuļi, alnim aug jaunie ragi un no ziemas miega mostas lācis. Marts ir laiks, kad sākas pavasara pali un laiks, kad ziema atkāpjoties var iekost ne pa jokam…

1. marts – Evdokija. Tā ir pirmā pavasara mēneša pirmā diena. Šī un turpmākās trīs dienas līdz 4. martam ir Pavasara vēju dienas. Kāds 1. marts, tāds lielākoties pavasaris. 2. marts prognozē vasaru. 3. marts – rudeni un 4. marts nākamo ziemu. Ticējumi. Ja jauka Evdokija – būs jauks pavasaris. Ja vistiņa padzersies, tad Jegorā (6. maijs) aitiņa zālīti paēdīs.

6. marts svarīga diena laika vērojumiem. No šīs dienas sākas sulu laiks kļavam. Ticējums saka, ka šajā dienā pavasaris stāv pie durvīm un tās tikai jāatver un jāielaiž pavasaris istabā…

8. martā jāvēro laiks un daba. Ticējums vēsta, ka no 8. marta līdz 15. martam var atgriezties dienas ar stipru nakts salu. Ja šajā dienā snieg, Lieldienas (9., 10. aprīlis), būs aukstas. Ja diena sausa, tad arī Lieldienas sausas un saulainas.

12. marts – Gregors. Diena, kad āpsis izlien no alas, bet – ja laiks vēl nešķiet pietiekami silts, lien alā atpakaļ un guļ vēl divas nedēļas. Ja atlidojuši gājputni, tad būs bagāts labības gads. Ja līst lietus – būs laba vasara. Ticējumi. Ja pūpoli atveras, vai atvērušies vairāk no galotnes – laba būs agrā sēja. Ja nav atvērušies (šogad daļēji), tad laba būs vidēja sēja.

14. marts – Jevdokija (Evdokija). Kāds laiks Jevdokijā – tāds visā vasarā. Šajā dienā sievietēm – grūtniecēm, jāiet vērot saullēkts, lai bērni dzimtu stipri un veseli. Ticējumi. Ja dienvidu vējš – būs silta un mitra vasara. Ja salst un ziemeļu vējš – būs auksta vasara. Ja Jevdokijā snieg – būs labas ražas, ja līst – būs sliktas. Ja šajā dienā pavasaris smaida, tad tam ticēt nevar, tas vēl raudās.17. martā ir Ģērdacis, Ģertrūdes diena. Diena veltīta Svētajai Ģertrūdei no Nivelles. Viena no galvenajām Kustoņu dienām. Bišu pamošanās diena. Dravnieki izslauka bišu stropus un gatavojas medus vasarai. Ticējumi. Ja ligzdās atgriezušies krauķi, pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja krauķi vēl nesteidz atjaunot ligzdas, pavasaris būs garš un auksts.

19. martā Jāzepa diena. Ja Jāzepa dienā dzenis kaļ, būs vēls pavasaris. Lai pasteidzinātu pavasara atnākšanu, apkārt vecai priedei vai ozolam velk melnu āzi un blēj līdz ar to.

21. martā – Benedikts jeb Bindus. Dzīvnieki, kas Ģērdacī nav pamodušies, mostas Bindus dienā. Ticējumi. Ja Bindus dienā sniegs mijas ar lietu, tāds tas būs arī Lieldienās. Silta Bindus diena uz siltu pavasari.

25. martā – Pavasara Māra. Diena, kad koki jūt sāpes, tāpēc cirvi šai dienā necilā. Šajā dienā pamostas arī meža valdnieks lācis. Uguni vakaros vairs nededz un pirmo reizi pavakariņo ar Saules gaismu. Ticējumi. Ja Māras nakts silta un miglaina – būs auglīgs gads. Ja salst, tad līdz īstajai vasarai būs 40 salnas.

30. marts – Aleksijs. Zivis no ziemas guļas trauc uz krastu, strautiņi uz upēm, bites pie pirmajiem ziediem… Ticējumi. Ja šajā dienā māllēpes zied, tad aprīļa sākums būs silts un saulains.

LASI ARĪ LAIKA PROGNOZI MARTAM!

loading...