Pūpolu svētdiena: ko vēlams darīt un ko ne? + Receptes

24-03-2024

Foto – Pixabay


Pūpolsvētdiena 2024. gadā iekrīt 24. martā. Šajā dienā ir aizliegts veikt mājas darbus: tīrīšanu, veļas mazgāšanu, trauku mazgāšanu. Nav vēlams gatavot karstus ēdienus, tāpēc mājsaimnieces cenšas iepriekš sagatavot svētku gardumus ģimenei.

Nav ieteicams šūt, adīt, izšūt, kā arī ķemmēt galvu. Nav atļauts nodarboties ar smagu fizisku darbu: cirst malku, strādāt dārzā.

Turklāt šajos svētkos nedrīkst strīdēties, lietot rupjus izteicienus, vēlēties ļaunu. Labāk atturēties no televizora skatīšanās, datorspēļu spēlēšanas, trokšņainiem mielastiem.
Baznīca neaizliedz Palmu svētdienā kristīt bērnu. Ir tikai iepriekš jāvienojas ar garīdznieku par pasākuma laiku un jāsagatavo viss nepieciešamais tā īstenošanai.

Laulāties šajā dienā saskaņā ar baznīcas nosacījuemim ir aizliegts, jo svētki iekrīt gavēņa laikā. Vienīgais izņēmums var būt piekrišana no bīskapa, kurš pārvalda baznīcu.

Pūpolu svētdienā tradicionālie svētku galda gardumi ir dārzeņu salāti, sautējumi ar zirņu, pupiņu, kukurūzas, lēcu piedevu, putraimi no graudaugu maisījuma.

Populārs produkts gavēņa laikā ir sēnes. Saimnieces no tām gatavo cepešus, sacepumus, pīrāgus, zaļumus, zupas, pildītus kāpostus.
Desertam saimnieces pasniedz augļus, gavēņa zefīrus, ievārījumu, marmelādi, halvu, rūgto šokolādi, cepumus. Tradicionālie dzērieni ir sulas, kompoti. Pūpolu svētdienā ir atļauts dzert nelielu daudzumu sarkanvīna.

Kā radās Pūpolsvētdienas tradīcija?

Pūpolu svētdiena, arī palmu svētdiena, ir kristiešu svētki, kas vienmēr iekrīt svētdienā pirms Lieldienām. Šajos svētkos tiek pieminēta Jēzus Kristus iejāšana uz ēzeļa Jeruzalemē, kad pirms viņa tika kaisīti palmu zari. Šis notikums ir minēts Mateja evaņģēlija 21. nodaļā un Marka evaņģēlija 11. nodaļā. Pūpolsvētdiena ir Klusās nedēļas pirmā diena.

Katoļu baznīca šajos svētkos rīko palmu procesijas un iesvēta palmu zarus (arī lauru un eļļas koku zarus vai vītolu pūpolus), kas vēlāk tiek izdalīti cilvēkiem, lai pasargātu tos no ļaunuma un nelaimēm. Līdzīgi rīkojas arī pareizticīgie.Seno latviešu tradīcijas

Latviešiem ir vairāki ticējumi, kas darāms pūpolsvētdienā. Viens no slavenākajiem ir pēršana ar pūpoliem. No paša rīta vismaz vienam no mājas ļaudīm agri jāpieceļas un jānoper ar pūpolu žagariņiem, pārējie, skaitot: “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks!” Vai arī “Audzi apaļš kā pūpols!”; “Apaļš kā pūpols, lunkans kā žagars!”; “Sarkans kā ābols, zaļš kā zars, vesels kā rutks, drošs kā lauva, veikls kā vāvere!” Nevajag tikai pa kājām pērt – tad tās paliek resnas.

IZMĒĢINI DAŽAS RECEPTES!

Pupiņu salāti ar vistas fileju un sieru “Fitness”. + Vēl piecas salātu idejas!

Griķu un linsēklu putra brokastīs. Bez vārīšanas!

Kartupeļu un seleriju sautējums atslodzei