Šo garšaugu lieliski pazīst visas mājasmātes, jo maltītes gatavošanā bez tā neiztikt. Pētersīlis ir ļoti sens augs, tā dzimtene ir Grieķija.
Jau tolaik visos Ellādas dārzos pētersīļus audzēja gan košumam, gan dziedniecībai – brūču dziedēšanai. Seno grieķu un romiešu literatūrā pētersīļi pieminēti jau I gadsimtā pirms Kristus. Savukārt viduslaiku Holandē, Francijā un Polijā tā bija bezmaz vai galvenā dārza kultūra.
Mūsdienās pētersīļus plaši izmanto pret gremošanas traucējumiem, akmeņiem žultspūslī un nierēs, sāļu nogulsnēšanos. Šiem mērķiem gatavo auga sēklu, lapu un sakņu uzlējumu.
* Vienu ēdamkaroti sasmalcinātās drogas ieber termosā, aplej ar puslitru verdoša ūdens, 3 stundas nostādina, tad izkāš un lieto pa 2 ēdamkarotēm 4–5 reizes dienā pirms ēšanas. Kurss – 3–4 dienas.
Senāk mēdza teikt, ka viens grams pētersīļu ir vērtīgāks par kilogramu tablešu. Un ne bez pamata tas tika apgalvots. Vitamīnu satura ziņā visu citu dārzeņu vidū augs ieņem pirmo vietu.
C vitamīna pētersīļos ir pat vairāk nekā citronā. Auga saknes un lapas satur ēteriskās eļļas, saknes ir bagātas arī ar kālija, kalcija, fosfora, dzelzs minerālsāļiem, arī A, C, B1, B2, PP un K vitamīnu un tādiem mikroelementiem kā varš, mangāns, kobalts, cinks, niķelis, hroms, jods un selēns.
Pateicoties visām šīm vērtīgajām vielām, pētersīļu saknes veicina brūču ātrāku sadzīšanu, stiprina smaganas un uzlabo nieru darbību.
Īpaši bagāti ar vitamīniem ir pētersīļu jaunie zaļumi: 100 gramos ir līdz 300 mg C vitamīna un līdz 20 mg A provitamīna, kas ļoti nepieciešams jauna organisma augšanai un jo īpaši tā kaulu sistēmai. Vēl tas uzlabo redzes orgānu darbību un paaugstina organisma pretošanās spējas infekcijas slimībām.
Kulinārijā tiek izmantots pilnībā viss augs: svaigas, kaltētas vai sālītas lapas un saknes ir laba piedeva gaļai, zivīm un dārzeņiem.
Plašs lietojums pētersīļiem ir arī mūsdienu farmakoloģijā, kosmētikā un parfimērijā. Visās pasaules valstīs pētersīļi ir reģistrēti kā ārstniecības augs, kas ir īpaši efektīvs pret sirds izcelsmes tūsku un teicami novērš spazmas.
Vēl pētersīļi šķīdina akmeņus un izvada smiltis no nierēm un urīnpūšļa. Šim nolūkam tiek gatavots sakņu novārījums.
* Vienu ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi ūdens, vāra 10 minūtes, brītiņu nostādina, izkāš un dzer pa pusglāzei 2 reizes dienā.
Pret zarnu kolikām, meteorismu, gastrītu ar paaugstinātu kuņģa sulas skābes līmeni lieto lakstu vai sakņu uzlējumu.
* Divas ēdamkarotes sasmalcinātās drogas ieber termosā, aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, 5 stundas nostādina, tad izkāš un biezumus izspiež. Lieto pa 1–2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Cistīta gadījumā šo pašu uzlējumu lieto pa 1–2 ēdamkarotēm 5 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas, bet pret prostatītu – pa 1–2 ēdamkarotēm 4 reizes dienā.
Kā urīndzenošs līdzeklis pētersīļi labi sader ar dillēm.
* Abus augus sajauc vienādās daļās, pustējkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 20 minūtes nostādina un dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Lietojot šo līdzekli, pazūd arī uztūkums no sejas.
Cita recepte nieru un cistīta ārstēšanai ar izteiktu urīndzenošu iedarbību.
* Vienu ēdamkaroti selerijas lapu un saknes maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš un dzer pa pusglāzei 2 reizes dienā. Tikai jāņem vērā, ka iekaisumslimību akūtos periodos šo uzlējumu lietot nav ieteicams.
Pētersīļos, īpaši sēklās, ir daudz ēterisko eļļu. Tās tonizē sirdi, uzlabo zarnu trakta darbību un redzi, tiek izmantotas prostatīta un onkoloģijas ārstēšanā. Savukārt auga sula normalizē vairogdziedzera un virsnieru dziedzeru garozas darbību. Bet sulā esošie elementi stiprina asinsvadu sieniņas.
Sievietēm pret sāpīgām menstruācijām pētersīļu sulu ieteicams dzert kopā ar biešu, burkānu un gurķu sulu.
Sulas iegūšanai augu ar visu sakni rūpīgi nomazgā aukstā ūdenī ar suku, tad samaļ gaļas maļamajā mašīnā un no masas caurs marli izspiež sulu. Tā ir ļoti koncentrēta ar spēcīgu iedarbību, tāpēc tīrā veidā vairāk par 30–80 ml to lietot nedrīkst. Šo daudzumu var sajaukt ar salātu, spinātu, burkānu vai seleriju sulu.
Tautas medicīnā pētersīļu lapu sulu lieto pret odu un citu kukaiņu dzēlienu izraisīto ādas niezi – pilnīgi pietiek saberztas lapas uzlikt sadzeltajai vietai.
Pētersīļi uzlabo arī vielmaiņu un organismu noturību pret infekcijas slimībām. Zināms, ka šis augs ir daudzu ilgdzīvotāju uztura neatņemama sastāvdaļa. Augs mazina arī svīšanu un veicina kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma. Bet stiprs saberztu sēklu uzlējums stiprina matus.
Zupas un sautējumi, kam pievienoti pētersīļi, ieteicami hipertoniķiem un visiem, kas cieš no sirds vai nieru izraisītas tūskas, nierakmeņiem, žultsakmeņiem, podagru un daudzām citām kaitēm.
Toties sēklas jālieto piesardzīgi, jo tās satur indīgas vielas – vairāk par 1 tējkaroti uz glāzi ūdens dienā lietot nedrīkst.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Pietūkušas kājas. Palīdzēs pētersīļi, linsēklas un nātres
Kokteilis pret nogurumu: kāpostu sula, ābols, citrons, pētersīļi