Melu anatomija. Psihologi atklāj septiņus veidus, kā melis liek viņam noticēt

21-12-2023

Foto – Pixabay

Pēc psihologu domām, kad cilvēki melo, viņi bieži izmanto stratēģijas, lai noslēptos savu melošanu un citiem parādītu sevi kā patiesus.

Zinātnieki vairāk nekā 200 dalībniekiem, kurus identificēja kā “ierastos melošanas piekritējus”, sniedza šādu pavedienu: “Kad cilvēki melo, viņi bieži izmanto stratēģijas, lai slēptos no sava melošanas un citiem parādītu sevi kā uzticamus. Aprakstiet, kādas stratēģijas jūs izmantojat, kad melojat citiem.”

Psihologi pēc tam apkopoja visbiežāk sastopamos manipulācijas veidus.

1. Viņi veido acu kontaktu

“Melis” saka, ka viņi cenšas uzturēt vai palielināt acu kontaktu ar personu, kurai viņi melo. Daži aptaujas dalībnieki teica, ka viņi izvairās novērst skatienu, kad melo.

2. Viņi kontrolē savu sejas izteiksmi

Dalībnieki ziņoja, ka viņi cenšas manipulēt ar savu sejas izteiksmi, lai parādītu “ticamību”. Viņi teica, ka cenšas izvairīties no baiļu vai pārsteiguma izpausmēm sejā.

3. Viņi rīkojas mierīgi un pārliecināti

“Liecinieki” apgalvo, ka viņi cenšas saglabāt normālu uzvedību. Viens pētījuma dalībnieks teica, ka viņi “izturas tā, it kā nekas slikts vai citāds nebūtu noticis”.

4. Viņi kontrolē ķermeni

Kā apgalvo “melis”, viņi apzināti kontrolē vai samazina roku vai kāju kustības un citādi cenšas saglabāt normālas ķermeņa kustības, piemēram, sakrustojot rokas, lai mazinātu vēlmi pārmērīgi žestikulēt.5. Viņi rīkojas emocionāli

Kad daži cilvēki meloja, viņi centās izskatīties emocionālāki, nekā viņi bija patiesībā, piemēram, izlikdamies, ka ir satraukti vai raud. Viņi it kā domāja, ka emocionāla izturēšanās pārliecinās citus par viņu patiesīgumu.

6. Viņi kontrolē savu balss toni un augstumu

Cilvēki ziņoja, ka centās mainīt un kontrolēt savu balss toni vai balss augstumu, piemēram, centās panākt pārliecinātu balss toni, lietoja nopietnu toni un centās neļaut balss augstumam paaugstināties.

7. Viņi kontrolē detaļas

Cilvēki norādīja, ka viņi cenšas kontrolēt to detaļu un pierādījumu apjomu vai raksturu, ar kuriem viņi dalījās, slēpjot galveno informāciju vai dažkārt pievienojot detaļas, lai izskatītos pārliecinoši.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Neveido attiecības ar noraidošiem cilvēkiem. + Vēl pieci psiholoģes Kirjanovas ieteikumi laimīgākai dzīvei

Sargā savu laimi – nedalies tās noslēpumos! Psiholoģes Kirjanovas padomi

Kāda ir tava emocionalitāte? + Vēl pieci psiholoģiski testi

loading...