Medus satur praktiski visus cilvēkam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas: kāliju, kalciju, nātriju, alumīniju, dzelzi, magniju. Turklāt medū visi vitamīni saglabājas ļoti ilgi, ko nevar teikt par augļiem un dārzeņiem.
Ārstniecībai medu vislabāk lietot izšķīdinātu (tējkarote medus uz pusglāzi silta ūdens). Pieaudzis cilvēks diennaktī var apēst 100 g medus, sadalot to vairākām reizēm līdzīgās devās.
Bērniem, ja viņiem pret šo produktu nav alerģijas, var dot pa tējkarotei dienā. Medus ļoti viegli uzsūcas, atjauno spēkus, nomierina nervus, baro sirds muskuli.
Pret sāpošām locītavām palīdz šāds līdzeklis: ņem glāzi medus, 1,5 glāzes rutku sulas un pusglāzi degvīna. Visu rūpīgi samaisa un ierīvē sāpošajās vietās.
Sāpošu mugurkaulu var ārstēt ar alvejas un medus apliekamajiem. Šim nolūkam 100 g medus sajauc ar 50 ml alvejas sulas un 150 ml ūdens. Liek kā kompresi uz nakti.
Pret astmu: 3 reizes dienā maltītes laikā apēd ēdamkaroti griķu vai liepziedu medus. Ārstēšanās kurss – viens mēnesis.
Pret anēmiju: tējkaroti medus (ieteicamāk griķu) izšķīdina glāzē piena. Lieto 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 20–30 dienu.
Pret acs apvalka iekaisumu, radzenes čūlu: medu izšķīdina siltā ūdenī (attiecībā 1:2). Šķīdumu pilina acīs un izmanto kompresēm. Medus uzlabo redzes asumu, tāpēc to ieteicams lietot kopā ar mellenēm, pīlādžu ogām, smiltsērkšķu sulu, svaigiem burkāniem.
Pret klepu: ņem 2 ēdamkarotes sviesta, 2 olu dzeltenumus, tējkaroti miltu, 2 tējkarotes medus. Visu samaisa un lieto 4–5 reizes dienā pirms ēšanas.
Pret bezmiegu: pusstundu pirms gulētiešanas izdzer glāzi ūdens, kurā izšķīdināta ēdamkarote medus.
Pret matu izkrišanu: regulāri liek sīpolu un medus kompreses. Sarīvētam sīpolam pievieno nedaudz medus, rūpīgi samaisa un uz 30 minūtēm ierīvē galvas ādā. Pēc tam matus izmazgā ar siltu vārītu ūdeni.
Gaišajā medū ir vairāk fruktozes, tas ir maigāks, un organisms to ātrāk uzsūc. Toties tumšais medus ir spēcīgāks – tajā ir vairāk mikroelementu.
Kastaņu medus ārstē locītavas.
Akāciju medus regulē vielmaiņu, to izmanto ginekoloģijā.
Amoliņu medus palīdz pret sirds-asinsvadu sistēmas slimībām, normalizē asinsspiedienu.
Griķu medus stiprina imunitāti.
Kā pareizi uzglabāt medu
Medu uzglabā 5–10 grādu temperatūrā sausā vietā stikla vai koka traukā.
Medus ir šķidrs galvenokārt vasarā, pēc 2–3 mēnešiem tas kristalizējas, taču savas dziednieciskās īpašības nezaudē.
Ja ziemā vai pavasarī pārdod šķidru medu, tas nozīmē, ka medus ir vai nu uzkarsēts, vai arī falsificēts (izņemot baltās akācijas un viršu medu).
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Citrona, medus un ingvera pasta „Dzelzs veselība”. + Vēl pieci labi līdzekļi imunitātei!
Priežu čiekuru medus. Garšīgs un ļoti veselīgs!
Medus ūdens. Septiņi veidi, kā tas uzlabo veselību un skaistumu
Šodien – bišu diena. Kas apdraud bites, medus veidi un īpašības