Sākas gurķu laiks! Lai gan pakraukšķināt gurķīti un pagatavot svaigus salātiņus ir lieliski, daudzi piekritīs, ka galvenā gurķu misija ir kļūt par sālījumu un marinējumu sastāvdaļu.
Turklāt ātrās, vasarīgās receptes ir tik vieglas! Kas jāzina, lai tās izdotos vienmēr?
Kādus gurķus izvēlēties?
Gurķiem jābūt nelieliem, stingriem, nekādā gadījumā neņem iedzeltenus un rūgtus. Tāpēc jāpagaršo!
Vislabākie gurķi būs tikko no dobes vai siltumnīcas nākušie.
Svarīgi. Mazsālītajiem gurķiem (sālītajiem tas nav svarīgi) jāizvēlas aptuveni vienādus gurķus, tad tie iesālīsies vienmērīgi.
Kādu ūdeni izvēlēties?
Ūdens ir viena no galvenajām sastāvdaļām jebkurā konservēšanas procesā, bet gurķiem tas ir pat ļoti svarīgs. Vislabākais ir avota ūdens. Galu galā tā nebūs vajadzīgs nemaz tik daudz: iemērkt gurķus un pagatavot sālījumu. Uz 5 kilogramiem dārzeņu pietiks 2 pieclitru burkas vai viena spaiņa.
Ja avota ūdens nav pieejams, var izmantot veikalā nopērkamo ūdeni vai izfiltrēt krāna ūdeni. Ielej to emaljētā traukā, ieliek sudraba karoti vai kādu vara priekšmetu, uzliek vāku un ļauj pāris stundas pastāvēt. Metāli nedaudz uzlabos ūdens garšu.
Trauks
Var gatavot gurķus stikla burkā, bet ērtāk to darīt emaljētā (tas ir svarīgi!) katliņā. Var izmantot arī keramikas vai stikla trauku. Katlā gurķus ērtāk salikt, izņemt. Aizvākot burkā tāpat nav nepieciešams.
Vēl vajadzīgs vāks vai liels šķīvis, ar kuru varēs piespiest gurķus katlā. Un slogs. Var paņemt vienkārši kādu burciņu un piepildīt to ar ūdeni.
Mērcēšana
Gurķus pirms sālīšanas obligāti jāmērcē. Mērcēšanas procesā tie kļūs kraukšķīgāki un stingrāki. Pat tikko no dobes plūktos gurķus jāmērcē 3-4 stundas.
Garšaugi un garšvielas
Dilles, upeņu lapas, noteikti mārrutka lapas. Upenes nodrošinās kraukšķīgumu un aromātu, bet mārrutki – garšu un smaržu, turklāt pasargās no pelējuma un dezinficēs.
Karstam sālījumam var pielikt laura laupu un melno un smaržīgo piparu graudus.
Sāls
Nevajadzētu izmantot ne jodēto, ne jūras sāli. Labāk izvēlēties rupjo akmens sāli. Smalkā sāls konservēšanai neder, jo tā padara dārzeņus mīkstus. Parasti ņem 2 ēdamkarotes uz litru ūdens.
Ko vēl pievienot?
Sālītiem gurķīšiem lieliski piestāv āboli un upenes, arī jāņogas. Tās piešķir interesantu aromātu un smalku skābumiņu. Bet esi uzmanīga, jo klasiskā garša var mainīties, tāpēc ogas un augļus ieteicams pielikt tikai pavisam nedaudz.
Cik ilgi jāgaida?
Karstā sālījumā gatavoti gurķi būs gatavi pēc diennakts. Aukstā – pēc 2-3 dienām.
Kā saglabāt ilgāk?
Kad sālījums atdzisis, gurķi pastāvējuši 4-5 stundas, tos labāk likt ledusskapī. Aukstumā rūgšanas process kļūs lēnāk, gurķi ilgāk paliks mazsālīti.
Bet tie tāpat pakāpeniski pārvērtīsies sālītos. Tāpēc tos labāk gatavot nelielos daudzumos. Gatavam sālījumam var pievienot svaigus gurķus – to garša nedaudz atšķirsies, bet tāpat tie labi iesālīsies.
Klasiska mazsālītu gurķu recepte
Sastāvdaļas
5 kg gurķu
7-10 diļļu zariņu ar ziediem
1 ķiploku galviņa
30 mārrutka lapas
4 tējkarotes smaržīgo piparu graudu
2 tējkarotes sarkano piparu graudu
Dažas upeņu lapas
6 ēdamkarotes sāls
Pagatavošana
1. Gurķus nomazgā un uz 2 stundām iemērc aukstā ūdenī.
2. Zaļumus sagriež palielos gabalos, notīra ķiplokus, sagriež mārrutka lapas, 2-3 lapas atstājot veselas.
3. Emaljēta katla apakšā liek mārrutka lapas, pēc tam daļu sagriezto zaļumu un garšvielu. Liek gurķu kārtu. Virsū atkal zaļumus ar garšaugiem un garšvielām, pēc tam gurķus. Pēdējā kārtā – veselas mārrutku lapas.
4. Trīs litros karstā, bet ne vārošā ūdenī izšķīdina sāli un pārlej ar to gurķus. Piespiež ar slogu. Atstāj 2 dienām.
IZMĒĢINI ARĪ ŠĪS RECEPTES!
Mazsālīti gurķīši ar olīveļļu maisiņā. Var ēst jau pēc pusstundas!
Mazsālīti tomātiņi maisiņā ar ķiplociņu un dillēm. Kad negribas gaidīt!
Mazsālīti gurķīši, gatavoti bez ūdens. + Vēl trīs interesantas receptes!