Mazā Māra jeb Lapkritis. Senču ticējumi par Veļu laika sākumu

01-10-2022

Foto – Pixabay

Miķeļos (29. septembris), dažviet deviņas dienas pirms Miķeļiem, sākas Veļu laiks un turpinās līdz Mārtiņiem (10. novembris). Šajā laikā senči aicināja ciemos savu mirušo tuvinieku dvēseles, pamieloja tās un tad laipni aizraidīja atkal projām, savā blogā stāsta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus nolika pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur – Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).

Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons – ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas – būs viegla ziema, ja nenokrīt – būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema.

1. oktobris ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Diena, kad dzērves dodas uz siltajām zemēm. Šajā dienā pārceļas no vasaras mājām uz istabām. Ievāc mežrožu augļus. Tā ir viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests.

Ticējumi. Kāds laiks Mazajā Mārā, tāds rudenī. Ja vēl labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim nav ko gaidīt.

8. oktobris ir diena, kad jāvēro laiks. Ja šajā dienā pirmais sniegs, tad ziema sāksies 21. novembrī. Ja jauks laiks, tad tāds būs turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļiem – auksta ziema. Ja no dienvidiem – maiga, bet ja no rietumiem – sniegaina.

12. oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.

Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas – būs agra un auksta ziema.

Vecais lapkritis ir 14. oktobrī. Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.

Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema.

15. oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēju virzienus. Tie iezīmēja atlikušā rudens valdošos vējus.

Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – agrs rudens; ja rīta pusē – būs vēls rudens. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.

Simjūdis ir 28. oktobrī. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. Ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Simjūdā ēdienu nevāra. Simjūdā saimnieks pirmais lauž maizi, lej ēdienu un tur lūgšanu. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.

Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

TESTS “Eņģeļa vēstījums”. Izvēlies attēlu un saņem kādu svarīgu ziņu

Kādas ir SVARU mīlas attiecības ar dažādām zīmēm? Tamāras Globas zodiakālās saderības horoskops

Lielais Svaru horoskops: veselība, mīlestība, raksturs un karjera

loading...