Tomātiem ļoti patīk “ēst”, tāpēc tie ir jābaro laikus. Lai palielinātu ražu, dārznieki bieži izmanto improvizētus līdzekļus.
Tomāti jau izsenis ir ierakstīti dārzkopju iecienītāko dārzeņu sarakstā. Pateicoties šķirņu daudzveidībai, varat izvēlēties to, kas vislabāk atbilst jūsu apvidum. Protams, vienmēr vēlaties iegūt bagātīgu ražu, nevis divas ogas no krūma. Lai to izdarītu, jums jāzina, ar ko labāk mēslot tomātus.
Kad un ar ko barot tomātus – svarīgi to atcerēties!
Tomātiem nav nepieciešama bieža mēslošana. Pietiek ar mēslošanu divas vai trīs reizes, proti:
– 10-15 dienas pēc augu iestādīšanas zemē.
– augļu veidošanās laikā.
– ziedēšanas laikā. Šāda mēslošana nav obligāta. Tā ir sava veida “pirmā palīdzība”, lai glābtu situāciju, ja pirmā barošana nav devusi rezultātus.
Ja kāda iemesla dēļ sakņu barošana nav devusi rezultātu, tad pirms aizmetņu parādīšanās var apsmidzināt krūmus un lapas.
Šim nolūkam ir piemēroti kompleksie mēslošanas līdzekļi.
Bieži vien tomātu pirmajai virspusējai mēslošanai izvēlas amonija nitrātu (5-10 grami uz 1 kvadrātmetru) vai superfosfātu (10-15 grami uz 1 kvadrātmetru). Arī otrajai piebarošanai var izmantot amonija nitrātu vai kālija sulfātu tādās pašās proporcijās.
Kā lietot jodu tomātiem – padomi
Daudzi dārzeņu dārzkopji nepatīk rūpnieciskie mēslošanas līdzekļi, uzskatot, ka tautas līdzekļi ir drošāki un labāk iedarbojas uz augiem. Bieži izmanto sūkalas, jodu, borskābi, kā arī pelnus. Apskatīsim vairākas mēslošanas iespējas:
1. variants. Vajadzēs tējkaroti borskābes, 30 pilienus joda un divus kilogramus pelnu. Visas sastāvdaļas maksimāli jāizšķīdina 10 litros ūdens, kas uzsildīts līdz 60 °C. Pirms augu laistīšanas jāļauj šķīdumam atdzist līdz istabas temperatūrai.
2. variants. Borskābe un jods tomātiem kā dzīvības eliksīrs. “Maģiskajam” šķīdumam nepieciešams paņemt pusi tējkarotes borskābes. To izšķīdina 100 gramos karsta ūdens, pēc tam pievieno litru sūkalu un 20 pilienus joda. Iegūto maisījumu atšķaida ar četriem litriem rūdīta ūdens.
3. variants. Jods tomātu mēslošanai palīdz tikai pēc stādīšanas. Lai mēslotu stādus un iegūtu fantastisku ražu, zāles jāatšķaida ar ūdeni – trīs pilieni uz deviņiem litriem ūdens.
Jods tomātiem ir ļoti noderīgs, jo tas palīdz pret fitoftoru, kas iznīcina augus. Lai pasargātu krūmus, sajauc 15 pilienus spirta šķīduma ar litru piena un 10 litriem ūdens. Ar šo maisījumu apsmidzina tomātus ik pēc divām nedēļām.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!
Kāpēc tomātiem aug leknas lapas, bet augļu maz? Padomi dārzkopjiem
Pienenes sakņu dārzam. Nešpetnā nezāle var darīt daudz laba!