Laika vērotājs: Aprīlī sākas darba gads bitēm un zemniekiem

01-04-2024

Foto – Pixabay


Aprīlis ir sulu, palu un zemes atmodas laiks. Šajā laikā lauki krāsojas māllēpju dzeltenā, bet mežmalas vizbulīšu zilā, baltā un dzeltenā krāsā. Aprīļa ūdens un saule zemi modina, bet gaiss viļņojas no gājputnu balsīm.

Putnu mēnesī turpinās gājputnu atgriešanās, un mēneša beigās ierodas pirmās bezdelīgas, dzeguzes un lakstīgalas. Līdz ar kārklu un vītolu ziedēšanu aprīlī bitēm sākas darba gads un zemniekam zemes darbu un agrās sējas laiks, savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

1. aprīlis ir Joka (Māņu) diena. Otra Māņu diena ir 14. aprīlī un trešā – 30. aprīlī. Ticējums saka, ka šajā dienā dzimis Jūdass un 1. aprīlis ir viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests un tāpēc jāmānās. Ticējumi. Kāds 1. aprīlis, tāds 1. oktobris un otrādi. Ja šajā dienā ūdens burbuļo, būs labs zāles gads, ja nē – slikts. Saulains 1. aprīlis sola labu linu ražu.
Izidora diena – 4. aprīlis. Svētais Izidors ir arāju patrons, un šajā dienā Latgalē zemes darbus nestrādāja. Ticējumi. Jāvēro saullēkts. Ja sarkans saullēkts, būs labs gads. Ja sniegs skudru pūžņa ziemeļu pusē nokusis, būs silta vasara.

7. aprīlī ir Vecā Pavasara Māra. Ja šajā dienā uz jumtiem vēl sniegs, tad mežmalās un grāvmalās tas būs arī Jegorā (6. maijā). Laba diena dziedinošu līdzekļu gatavošanai. Ticējumi. Ja nakts 7. aprīlī ir silta – būs jauks pavasaris. Ja 7. aprīlī skaidra un spilgta saule – būs vētraina vasara. Ja šajā dienā negaiss – būs silta vasara un laba riekstu raža. Ja līst – būs laba sēņu vasara.

Viena no dienām, kad vēro dabu un laiku, ir 8. aprīlis. Šajā dienā masveidīgi atgriežas ķīvītes un žagata izdēj pirmo olu. Ticējumi. Kāds laiks 8. aprīlī, tāds 8. oktobrī un otrādi.
Tipša diena ir 14. aprīlī, dažviet 15. aprīlī. Pirmā pavasara lauku darbu diena. Sāk ziedēt māllēpes un sākas medņu riesta laiks. Ja pavasara ūdeņi šajā dienā tek lēni, būs grūts gads. Ja nakts skaidra un silta, būs silta un sausa vasara.

18. aprīlis ir viena no Vēja dienām. Šajā dienā vai nu līst, vai skaidrs un saulains. Diena, kad mostas dievgotiņas (bizmārītes) un nātru raibeņi. Ticējumi. Ja diena rāma un klusa, labāka būs agrā sēja. Ja stiprs vējš, tad lietus un krusa vasarā pļaus labību.23. aprīlis – Jurģa jeb Ūsiņa diena. Zemnieka gada sākums. Viena no Zirgu dienām. Ar Jurģi saistīts rumulēšanās paradums – trokšņaina aplaistīšanās sākot jaunus darbus. Ticējumi. Kāds vējš uzvar Jurģu dienā – tāds pārsvarā visu gadu pūš. Ja silts, kluss vakars – būs karsta vasara.

Markus diena – 25. aprīlis. Diena, kad zeme kūp. Nestrādāja, lai krusa nemaitātu tīrumus. Ja naktī salst un dienā snieg, tad vēl veselu mēnesi būs aukstums.

Kāds laiks šogad varētu būt aprīlī?

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Piesātināts periods: 2024. gada aprīlī gaidāmi seši globāli astroloģiski notikumi

Peoniju mēslošana pavasarī – izšķiroši svarīga košiem ziediem