Visiem zināms, ka dienā vēlams izdzert krietni daudz tīra ūdens – protams, šķidrums ir arī tējas, sulas, zupas un citi ēdieni un dzērieni, tomēr nekas nespēj pārspēt tīru ūdeni.
Izrādās, ne velti jau senās civilizācijas lietoja vara un kapara traukus, kas bija ne tikai skaisti un ērti, bet arī dezinficēja ūdeni un piešķīra tam vērtīgas īpašības.
1. Ārstē kuņģi
Varam piemīt antibakteriālas īpašības, kas palīdz attīrīt ūdeni no mikroorganismiem vai mikrobiem.
Pastāvīga kapara/vara ūdens dzeršana palīdz novērst kuņģa darbības traucējumus.
Varam ir īpašības, kas uzlabo zarnu peristaltiku, likvidē kaitīgos mikroorganismus un mazina kuņģa kairinājumu, kas šādos traukos glabātu ūdeni padara par īstām zālēm pret čūlu un palīdz skābes atviļņa ārstēšanā.
2. Dabīgs ūdens attīrītājs
Zināms, ka varš pēc iedarbības ir oligodinamisks un veiksmīgi iznīcina mikroorganismus. Tas it īpaši attiecas uz zarnu nūjiņām E.coli un S.aureus – diviem mikroskopiskiem organismiem, kas bieži atrodas ūdenī un izraisa zarnu saslimšanas, tostarp caureju, sakairinātu kuņģa un zarnu traktu.
3. Palīdz saglabāt jauneklīgu izskatu jebkurā vecumā
Varam piemīt vispārēji ārstnieciskas īpašības. Tas aiztur brīvos radikāļus, kas ir viens no galvenajiem novecošanas veicinātājiem, novērš agrīnas novecošanās pazīmes.
4. Veiksmīgi ārstē anēmiju
Varš palīdz uzturēt dzelzs līmeni organismā, novērst tā deficītu.
5. Var palīdzēt vēža profilaksei
Ļaundabīgi jaunveidojumi ir bīstama slimība. Kaut arī varš nespēj ārstēt vēzi, tas var palīdzēt cīņā pret izmainītām šūnām, ēdienu gatavojot vara un kapara traukos, liecina ASV veikti pētījumi.