Kā izaudzēt tomātu stādus no sēklām. + Labāko šķirņu apskats!

05-03-2023

Jūs varat izaudzēt tomātu stādus no sēklām, ja ievērojat mūsu padomus.

Marta otrajā pusē ir laiks sēt agros tomātus. Tomātus audzē tikai ar stādiem, jo mūsu vasara šiem dienvidu dārzeņiem ir pārāk īsa. Pastāstīs visu par tomātu stādiem, lai iegūtu bagātīgu un veselīgu mājas dārzeņu ražu.Kad stādīt tomātu stādus 2023. gadā

Tomātu sēklas jāsēj stādos aptuveni 55 dienas pirms pārstādīšanas augsnē. Arī stādīšanas laiks ir atkarīgs no tomātu šķirnes – jo agrāks dārzenis, jo agrāk tas ir sējams.

Tomātus Latvijā parasti var sēt martā. Un pārstādīt stādus šajā gadījumā varēs no 15. aprīļa līdz maija beigām.

Ja plānojat audzēt tomātus siltumnīcā, nevis ārtelpās, stādus var stādīt pat aprīļa sākumā.

Tomātu sēklu apstrāde

Ja pērkat fasētas sēklas no lieliem audzētājiem, tās, iespējams, jau ir iepriekš apstrādātas. Tam jābūt norādītam uz iepakojuma. Taču, ja esat sēklas ievācis ar rokām vai iegādājies tirgū, tās ir jādezinficē pret slimībām.

Lai apstrādātu, izšķīdiniet 1 ēdamkaroti nesālītas dzeramās sodas 1 litrā silta ūdens. Šajā šķīdumā sēklas mērcējiet 24 stundas. Tad sēklas izklājiet uz auduma – ļaujiet tām nedaudz izžūt. Pēc tam sēklas var stādīt.

Kā sēt tomātus

Piepildiet plastmasas kausiņus vai seklas kastes vai citus traukus ar augsni. Izveidojiet 1 cm dziļas rievas ar 4 cm atstarpi starp tām. Izkaisiet sēklas 2 cm attālumā viena no otras un viegli ieberiet tās augsnē.

Kā kopt tomātu stādus

Sēklas pārklājiet ar plēvi vai stiklu, lai mitrums paliktu iekšā. Novietojiet konteinerus radiatora tuvumā, jo, lai sēklas dīgtu, nepieciešama 23-25 °C temperatūra. Pirmie dzinumi parādīsies pēc 4-8 dienām – jo augstāka temperatūra, jo ātrāk sēklas sadīgst.

Pēc dīgšanas stādiem nepieciešama laba gaisma un siltums. Novietojiet tomātu podiņus pie radiatora labi apgaismotā vietā.

Stādu augsne nedrīkst izžūt. Pārbaudiet to katru dienu un vajadzības gadījumā aplaistiet. Nedēļas laikā pakāpeniski noņemiet plēvi.

Jaunie stādi necieš laistīšanu pa nakti. Tas var izraisīt auga apsaldēšanu. Tāpēc laistiet no rīta, lai saule dienas laikā varētu izžāvēt augsni.

Tomātu stādus var stādīt 2 nedēļas pēc tam, kad parādījušās pirmās lapas, un pēc tam ik pēc 2 nedēļām.

Tomātu stādus var mēslot ar kūtsmēsliem, zāli, biohumusu, slāpekļa vai fosfora mēslojumu.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Balkona tomāti jeb pundurtomātiņi aizņemtajiem. Audzēšanas knifiņi un šķirnes

Audzējam spēcīgus tomātu stādus. Kā rīkoties, ja tie izstīdzē?

Dārzkopji sarosās: kā izvēlēties sēklas, noteikt dīgtspēju, labākās sķirnes