Mārrutku tautas medicīnā plaši izmanto jau kopš senatnes – augs ir bagāts ar kalcija, kālija, nātrija, magnija, fosfora, sēra, fosfora un citu minerālvielu sāļiem.
Šīs vielas cilvēkam nepieciešamas daudzām bioķīmiskām reakcijām, proti – vairāku enzīmu aktivizēšanai, kā arī asinsspiediena normalizēšanai, muskuļu un kaulu sistēmas veidošanai.
B grupas vitamīni (folijskābe, piridoksīns, tiamīns, riboflavīns).
Saknes satur arī tokoferolu (E vitamīnu) un askorbīnskābi (C vitamīnu).
Sakņu sastāvā ir olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti, organiskās skābes, šķiedrvielas, ēteriskā alillija eļļa, kā arī ciete, piesātinātās un nepiesātinātās taukskābes.
Sakne satur lizocīmu, un tas ir bioloģiski aktīvs savienojums, kas var nelabvēlīgi ietekmēt daudzu patogēno baktēriju, tostarp tuberkulozes (Koha bacilu), šūnas. Tāpēc mārrutku sula ir dabisks antibakteriāls līdzeklis.
Ieguvumi un kaitīgums veselībai
Apskatīsim, kā mārrutki noder vai kaitē veselībai. Ārstēšana ar saknēm ir iespējama, pateicoties mārrutku sastāvam un īpašībām. Regulāri to lietot uzturā un ārstēties ar saknēm ieteicams iekaisīgu un saaukstēšanās slimību gadījumā.
Augs palīdz izvadīt krēpas no bronhiem. Var lietot pret kuņģa darbības traucējumiem, gastrītu, holecistītu, žultsceļu darbības traucējumu gadījumā; ja ir apgrūtināta urinēšana, nierakmeņi un urīnpūšļa akmeņi.
Ārējai lietošanai zobu sāpju un stomatīta gadījumā (skalošanai). Asinsrades orgāni – anēmija. Fizisks un garīgs izsīkums. Bronhīts, pleirīts, bronhiālā astma, iekaisis kakls, laringīts, tuberkuloze. Artrīts, išiass. Vāja potence vīriešiem un ginekoloģiskas problēmas sievietēm. Regulē cukura līmeni asinīs.
Ārstniecisko līdzekļu pagatavošanas receptes
Klepus ārstēšanai
Klepus ārstēšanai lieto auga saknes. Saknenis ir piesātināts ar tādām vielām kā mikro un makroelementiem, vitamīniem, fitoncīdiem, lizocīmu, ēteriskajām eļļām, kas palīdz novērst klepu.
Ar citronu pret ieilgušu klepu
Lai pagatavotu zāles, nepieciešams – 150 g mārrutku un 2 citroni.
Pagatavošana: Sakņu saknes sarīvē un izspiediet sulu no citroniem.
Pēc tam – sajauc abas sastāvdaļas un masu ievieto stikla traukā, aizver to.
Pēc 12 stundām filtrētais ārstnieciskais eliksīrs ir gatavs lietošanai.
Nedaudz uzsildītu maisījumu lieto tukšā dūšā pa 1 tējkarotei 1 reizi dienā.
Šo līdzekli nedrīkst dot bērniem.
Novārījums ar medu
Novārījumu pagatavo šādi: Ņem 200 g mārrutku un medus un puslitru verdoša ūdens. Saknes sasmalcina ar gaļasmašīnu, pārlej ar stāvošu verdošu ūdeni un atstāj tumšā vietā uz 24 stundām.
Pēc tam pārtecināto uzlējumu sajauc ar medu un uz lēnas uguns uzkarsē līdz 50 grādiem (maisījums nekādā gadījumā nedrīkst vārīties).
Gatavo novārījumu glabā ledusskapī.
Zāles jālieto pa 2 ēdamkarotēm ne vairāk kā 3 reizes dienā.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Pret locītavu un muskuļu sāpēm: svaigi mārrutki, novārījums, tinktūra
Mārrutki pret augstu cukura līmeni un pat diabētu. Kā tos uzglabāt ziemai?