Protams, būtu muļķīgi cerēt, ka, apēdot kilogramu burkānu vai stundiņu pastāvot uz galvas, tūlīt kļūsim trīsreiz gudrāki nekā vakar. Tas nenotiks. Taču, nepārtraukti rūpējoties par galvas smadzenēm, prātu vienmēr iespējams turēt labā formā, un arī tas nav maz.
Cik jāēd?
Lai prāta fabrika strādātu ar pilnu atdevi, tai nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu enerģijas piegādi. Pretējā gadījumā smadzeņu šūnas piesaka streiku – galvenos pienākumus izpilda, un neko vairāk.
Kas jāēd?
Maksimālam prāta ražīgumam nepieciešami ogļhidrāti. Ļoti ieteicams, lai vienmēr pa rokai būtu kāda sauja žāvētu augļu, – tie spēj maksimāli ātri dot smadzenēm nepieciešamo glikozi. Ar tiem var papildināt arī pusdienu maltīti, ja tā satur maz ogļhidrātu.
Vēlams vairāk ēst augļus – tajos ir daudz ogļhidrātu un maz kaloriju. Reizēs, kad gadās steigā uzkost, smalkmaizīšu, pīrādziņu, čipsu vai šokolādes vietā labāk nopirkt sausiņus, rudzu plācenīti vai pāris banānu.
Ja izsalkums ir liels un apetīte kā vilkam, arī tad vispirms ieteicams apēst nedaudz vienkāršo ogļhidrātu – tas nomierinās galvas smadzeņu šūnas, un doma par iespēju “apēst ziloni” stipri vien saruks.
Veiksmīgs vienkāršo un salikto ogļhidrātu savienojums ir muslis. To var lietot ne tikai brokastīs, bet arī dienas laikā.
Ar ko papildināt ēdienkarti?
Protams, cilvēks var pārtikt arī tikai no glikozes, bet – ne ilgi. Organismam vajadzīga ne vien enerģija, bet arī daudz dažādu citu vērtīgu vielu, un galvas smadzenes nav izņēmums. To sekmīgam darbam vajadzīgas gan olbaltumvielas, gan tauki (īpaši zivju eļļa), gan vitamīni un mikroelementi.
Ēdienkarte nedrīkst būt vienveidīga – lielākas vai mazākas izmaiņas ir būtiskas katru dienu. Iespējami biežāk uzturā jālieto zivis – tās satur vielas, kas aktivizē galvas smadzeņu darbību, kā arī jodu, kura deficīts izraisa intelektuālo spēju pavājināšanos.
Ko dzert?
Cilvēka organisms bez ūdens var iztikt aptuveni nedēļu. Vairumā gāzēto dzērienu ir vielas, kas veicina vēl lielāku smadzeņu šūnu atūdeņošanos. Tāpēc dzeršanai labāk izvēlēties negāzētu minerālūdeni.
Ļoti veselīgas ir svaigi spiestās sulas, tās lieliski remdē slāpes, baro smadzeņu šūnas, satur daudzus nepieciešamos vitamīnus un mikroelementus. Ieteicams lietot arī zaļo un zāļu tējas, vitamīniem bagātus ārstniecības augu uzlējumus un novārījumus.
LASIET ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Saldētu banānu kokteilis plakanam vēderam. Iespējams, gardākā diēta pasaulē!
Atslodzes dienas, vitamīni, maskas un saules gaisma. Vērtīgi triki pavasara skaistumkopšanai
Ziemas nogurums – kas tas ir un kā rīkoties, lai atgūtu enerģiju?