Diabēts un augsts asinsspiediens: padomi, tautas receptes

24-05-2018

teja
Kā liecina pieredze, augsts asinsspiediens un cukura diabēts bieži vien iet roku rokā. Katra no šīm kaitēm jau pati par sevi ir nopietns riska faktors sirds-asinsvadu slimību attīstībai, bet kopā tās ir divkārši bīstamas. Kas jāievēro cukura diabēta slimniekiem, lai arteriālais spiediens būtu normas robežās?

Pēc statistikas, 35–75% diabēta sarežģījumu izraisa paaugstināts asinsspiediens – visiem labi zināmā hipertonija, pret kuru attieksme reizēm ir pārāk nenopietna. Taču tieši hipertonija un diabēts nereti noved pie infarkta, insulta un citām ne mazāk smagām sekām. Lai tas nenotiktu, jāievēro vairāki pietiekami vienkārši nosacījumi.

Drošības pasākumi

1. Regulāri jāmēra asinsspiediens
Tiem, kas sirgst ar cukura diabētu, rādītāji nedrīkst būt augstāki par 130/85 mm dzīvsudraba staba.

Hipertonija ir bīstama ar to, ka pirmajā laikā cilvēks nekādu veselības pasliktināšanos nejūt, kaut gan asinsspiediens jau ir paaugstinājies. Bet, kad šī pasliktināšanās kļūst jūtama un cilvēks sāk rīkoties, izrādās, slimība jau ir ielaista, un nu jau vajadzīgs daudz vairāk pūļu, lai to uzveiktu.

Tāpēc nevajadzētu paļauties tikai uz pašsajūtu, bet periodiski – kaut vai 1–2 reizes mēnesī – izmērīt arteriālo asinsspiedienu, arī tad, ja tas stabili turas 130/85 mm Hg staba pozīcijā.

2. Jāpievērš uzmanība ķermeņa svaram
Liekā svara gadījumā risks iemantot hipertoniju uz diabēta fona pieaug divkārt.

Liekās ķermeņa masas gadījumā liela loma ir tam, kur tieši liekie kilogrami uzkrājušies. Eksistē pat divi visai amizanti aptaukošanās tipu nosaukumi – “bumbieris” un “ābols”.

Ja, piemēram, sievietei apaļāki kļūst gurni, bet pārējās ķermeņa daļas it kā ir normas robežās, tas ir “bumbiera” tips. Bet, kad liekie kilogrami galvenokārt uzkrājas vēdera daļā, šo tipu nosacīti dēvē par “ābolu”.

Atkāpjoties no šīs “augļu” tēmas un runājot nopietnāk, jāteic, ka otrais tips veselībai tiek uzskatīts par daudz bīstamāku, jo norāda uz tādu nopietnu kaiti kā metaboliskais sindroms.

Tāpēc ļoti svarīgi sekot savam svaram un, ja tas pārsniedz normas robežas, piemeklēt piemērotākos variantus, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.



3. Jāievēro diēta
Maksimāli stingri jācenšas ievērot diētu, kas ieteikta cukura diabēta dēļ. Tiem, kuriem ir šī kaite, tā ir labi zināma. Taču noderēs arī dažas papildu rekomendācijas.

Jācenšas biežāk ēst augļus un dārzeņus. Tajos ir C un E vitamīns, kas palīdz atbrīvoties no sliktā holesterīna, kurš savukārt var būt viens no sirdsslimību cēloņiem. Vēl holesterīna paaugstināšanās līmeņa profilaksei ieteicami produkti, kas bagāti ar šķiedrvielām: pākšaugi, baklažāni, kabači. Arī parasto maizi, kas ir neatņemama maltītes sastāvdaļa, vēlams apmainīt pret tādu, kas cepta no rupja maluma miltiem, – tā dos daudz lielāku labumu.

4. Iespējami mazāk sāls
Visiem labi zināms, ka pēc apēstas siļķes vienmēr gribas dzert. Tautā pat mēdz jokot, ka “siļķe prasot ūdeni, jo grib peldēt”. Līdzīgu vēlmi mēdz izraisīt arī virkne citu produktu. Reizēm slāpes ir tik spēcīgas, ka tiek izdzerts ļoti daudz šķidruma, bet nieres ar tādu daudzumu vienkārši nespēj tikt galā. Rezultātā ūdens paliek organismā, un palielinās asins apjoms, kuram savukārt pa pēdām seko arteriālā spiediena paaugstināšanās.

Jāpacenšas veidot paradumu ēdienu sālīt minimāli. Pat ja izdodas no sāls atteikties pilnībā, organisms no tā necietīs. Dārzeņos un rupjmaizē tas ir pietiekamā daudzumā, lai nodrošinātu organismam nepieciešamo nātrija devu.

5. Nav ieteicams dzert stipru tēju vai kafiju
Abi šie dzērieni paaugstina arteriālo spiedienu. Saprātīgās devās tos var dzert hipotoniķi. Viena tasīte kafijas asinsspiedienu spēj paaugstināt par 5 mm Hg staba neatkarīgi no tā, vai cilvēks sirgst ar hipertoniju vai nesirgst. Kofeīna iedarbības efekts augstāko punktu sasniedz aptuveni stundu pēc kafijas lietošanas, bet pēc divām stundām pazūd pavisam.

Bez kafijas kofeīnu satur arī šokolāde, kakao, kokakola, tēja. No šiem produktiem labāk atturēties vai vismaz ierobežot to daudzumu. Var, piemēram, atļauties izdzert vienu tasīti ne pārāk stipras kafijas no rīta, bet – ne vairāk.

Daudzi domā, ka šķīstošā kafija ir nekaitīga un to var dzert jebkurā daudzumā. Tā nav. Iespējams, tajā kofeīna tiešām ir mazāk nekā samaltajās pupiņās, taču pietiekami daudz, lai paaugstinātu asinsspiedienu.



6. Vairāk jākustas
Fiziskā slodze organismam ir vitāli nepieciešama – kaut vai tādēļ, lai liktu asinīm cirkulēt ātrāk, bet plaušām strādāt spēcīgāk un piegādāt muskuļiem vairāk skābekļa.
Šajā ziņā ļoti piemērota ir peldēšana, un, ja vien ir tāda iespēja, to vajadzētu darīt augu gadu: vasarā – jūrā, ezerā vai upē, bet ziemā– baseinā.

Ja tas nekādi nav iespējams, diena jāsaplāno tā, lai 30–40 minūtes tiktu atvēlētas pastaigai svaigā gaisā.

7. Jāatsakās no smēķēšanas
Vispārzināms, ka cigaretes paaugstina sirdsslimību sarežģījumu attīstības risku, bet uz cukura diabēta fona šis risks palielinās vairākkārt.

8. Jāiemācas nepakļauties stresiem
Starp stresu un paaugstinātu arteriālo asinsspiedienu pastāv vistiešākā saikne. Pilnīgi droši var apgalvot, ka nav tāda cilvēka, kurš vismaz reizi mūžā pēc smaga stresa nebūtu juties nelāgi: sākusi sāpēt galva, parādījies nelabums un durstošas sajūtas sirds apvidū.

Ļoti daudziem cilvēkiem nervu spriedzes brīžos mēdz paaugstināties asinsspiediens, kaut gan parasti tas bijis normas robežās. Taču tā ir tikai līdz zināmam laikam. Ja cilvēks bieži vai pat nepārtraukti atrodas stresa situācijā, nekļūdīgi var apgalvot, ka hipertonija viņam ir nodrošināta. Tāpēc ļoti svarīgi izvairīties no liekiem pārdzīvojumiem un satraukumiem, īpaši – sīkumu dēļ.

Ja to izdarīt nav iespējams un no stresa neizbēgt, jāpacenšas vismaz mazināt tā iedarbību: jāatslābinās, mierīgi un dziļi jāelpo, jāiziet laukā svaigā gaisā vai jāpievēršas kādai interesantai nodarbei.

Ja hipertonija jau piezagusies
Ja, neraugoties uz visiem profilakses pasākumiem, asinsspiediens tomēr paaugstinās, lai nepieļautu slimības saasināšanos, obligāti jāvēršas pie ārsta un jāsāk ārstēšana. Pašārstēšanās nav pieļaujama.
Lai arī ir daudz dažādu preparātu, kas paredzēti hipertonijas ārstēšanai, diabēta slimniekam piemēroti tikai tie preparāti, kas neietekmē glikozes līmeni asinīs.

Nav ieteicami urīndzenošie līdzekļi, kurus nereti lieto hipertonijas gadījumā. Tie izvada no organisma kāliju, bet cukura diabēta slimniekiem tas var kaitēt. Turklāt daži urīndzenošie preparāti pasliktina nieru darbību. Šā paša iemesla dēļ nav ieteicams asinsspiedienu pazemināt ar dažādu ārstniecības augu līdzekļiem. Nekontrolēti lietoti, arī tie gaidītā labuma vietā diabētiķiem var kaitēt. Jāārstējas kompleksi un tikai ārsta uzraudzībā.

teja

Tautas līdzekļi pret hipertoniju
Pret arteriālo hipertensiju labi palīdz šāds augu maisījums.

* Sajauc pa 3 ēdamkarotēm mežrozītes, dilles (stublājus un sēklas līdzīgās daļās) un tīruma kosu, pa 2 ēdamkarotēm raudenes un liepu ziedus, pa 1 ēdamkarotei bērza lapas, vilkābeles ziedus un piparmētras lapas. Divas ēdamkarotes sasmalcinātā maisījuma aplej ar puslitru verdoša ūdens, silti ietin, pusstundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa 150 ml 3 reizes dienā 10 minūtes pirms ēšanas. Uzlējums jāgatavo tūlīt, līdzko paaugstinājies asinsspiediens, un jālieto 2–3 dienas.

* Sajauc pa 1 glāzei medu, mārrutku un burkānu sulu. Visu rūpīgi samaisa ar koka karoti, pārliek tumša stikla traukā ar ciešu vāciņu un uzglabā vēsā vietā. Lieto pa tējkarotei trīs reizes dienā stundu pirms ēšanas. Kurss – 2 mēneši.

* Kilogramu sarkano biešu sagriež nelielos gabaliņos, liek trīslitru burkā un aplej ar 2 litriem istabas temperatūras ūdens. Nostādina 4–5 diennaktis. Dzer pa pusglāzei 3–4 reizes dienā.

* Citronu vai apelsīnu ar visu miziņu sarīvē uz rīves, pēc garšas sajauc ar medu un lieto pa tējkarotei 3 reizes dienā.

* 100 gramu rozīņu aplej ar glāzi karsta ūdens un vāra 10 minūtes. Novārījumu izdzer dienas laikā.

* Bļodā ielej vēsu ūdeni un 20 minūtes tajā patur kājas. Procedūru var atkārtot vairākas reizes dienā.

* Sasmalcina 5 citrona lapas, aplej ar 100 ml degvīna un 10 dienas nostādina tumšā vēsā vietā. Lieto pa
20 pilieniem 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

* Divas desertkarotes dumbrāju zaķpēdiņu lakstu aplej ar puslitru degvīna, nedēļu nostādina tumšā vietā, tad izkāš. Lieto pa 25–30 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas, uzdzerot ūdeni. Ārstēšanās kurss – 10–14 dienu.