Vērts atcerēties, ka vairumā situāciju jūs nevienam neko neesiet parādā un jums ir visas tiesības rīkoties tā, kā pats uzskatīsiet par vajadzīgu.
Nepieciešamība pakļauties autoritātēm un sociālajiem noteikumiem ir svarīgs nosacījums normālai pastāvēšanai cilvēku sabiedrībā. Tomēr mēs bieži vien cenšamies īstenot citu cilvēku vēlmes arī tad, kad tas nav nepieciešams un vajadzīgs.
Tikpat svarīga prasme ir atšķirt situācijas, kad tiešām kaut kas būtu jādara, no situācijām, kad noteikti nevienam neko neesam parādā. Hackspirit.com publikācijā ir uzskaitītas desmit šādas situācijas, kad jūs nevienam neko neesat parādā un jums ir visas tiesības rīkoties tā, kā uzskatāt par vajadzīgu.
1. Pamatojot savu izvēli
Lūk, skarbā patiesība: jūs nevienam neesat parādā paskaidrojumus par saviem dzīves lēmumiem.
Ļoti bieži mēs attaisnojam savu rīcību vai lēmumus citiem – it kā mums būtu nepieciešams viņu apstiprinājums vai piekrišana. Bet atcerieties: tā ir jūsu dzīve. Tā ir jūsu izvēle. Jūs nevienam neesat parādā attaisnošanos par tām.
2. Atvainojieties par to, kas jūs esat
Ja piektdienas vakarā jūs labprātāk paliktu mājās un lasītu grāmatu, nevis dotos ballēties, tas ir pilnīgi normāli. Ja sapņojat par pasaules apceļošanu un rakstīšanu, nevis tradicionālo darbu no 9 līdz 18, arī tas ir labi! Jums par to nav jāatvainojas.
3. Esiet pastāvīgi saistīts
Mūsdienu digitālajā laikmetā ir viegli iekrist pastāvīgas pieejamības slazdā. Tālrunis, ziņojumapmaiņa, sociālie mediji, e-pasts – tas viss atvieglo saziņu, taču tas arī neļauj jums atpūsties no citiem cilvēkiem. Daži cilvēki cenšas nekavējoties atbildēt uz visiem viņiem adresētajiem ziņojumiem, taču tas var novest pie psiholoģiskās izdegšanas.
Jūs neesat nevienam parādā, ka jums jābūt pieejamam 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 7 dienas nedēļā. Jūsu garīgajai un fiziskajai veselībai ir svarīgi noteikt robežas un veltīt laiku sev bez vainas apziņas.
4. Attaisnojiet citu cilvēku cerības
Mēs bieži cenšamies attaisnot vecāku, vienaudžu vai sabiedrības gaidas. Spiediens iekļauties noteiktās formās var būt milzīgs. Taču, dzīvojot saskaņā ar kāda cita cilvēka plānu, mēs izjutīsim tikai neapmierinātību un nepiepildījumu.
Jūs neesiet nevienam parādā, lai dzīvotu saskaņā ar viņa cerībām. Tas ir jūsu ceļš, un jums tas ir jāiet, pamatojoties uz savām vērtībām, vēlmēm un sapņiem.
5. Upurējiet savu laimi citu cilvēku labā
Jums var šķist, ka ir cēli izvirzīt citu cilvēku vajadzības par savām, taču šāda nesavtīga rīcība var novest pie aizvainojuma un izdegšanas. Atcerieties, ka neesat nevienam parādā, lai upurētu savu laimi citu cilvēku labā.
6. Piedodiet, jo “tā ir pareizi”
Piedošana bieži tiek uzskatīta par tikumu, par brieduma pazīmi. Tas ir labi, bet tikai tad, ja pirms piedošanas ir nožēla no tā, kam nepieciešama piedošana.
Turklāt pat tad, ja ir nožēla, jums nav pienākuma piedot nekavējoties. Lai sadziedētu emocionālo brūci, var būt nepieciešams laiks, un jums ir tiesības nomierināt savas emocijas un tikai tad piedot.
7. Atbilst sabiedrības normām
Neatkarīgi no tā, vai tā ir jūsu karjeras izvēle, dzīvesveids, attiecību statuss vai pat modes izjūta, jums nav jāatbilst sabiedrības prasībām, ja vien tas netraucē citiem.
Kādēļ vajadzētu censties sevi ievietot standarta veidolā? Pieņemiet savu individualitāti un dzīvojiet autentiski. Iespējams, tas ne vienmēr būs viegli, bet ir tā vērts.
8. Vienmēr vienojieties
Mēs dzīvojam daudzveidīgā pasaulē ar daudziem viedokļiem un uzskatiem. Dažkārt ir dabiski nepiekrist. Taču bieži vien, baidoties no konflikta vai lai saglabātu harmoniju, mēs piekāpjamies pat tad, kad nepiekrītam.
Taču ir tā: jums nav pienākums nevienam vienmēr piekrist. Ir labi, ja jums ir atšķirīgi viedokļi. Patiesībā tas ir veselīgi un var veicināt izaugsmi un mācīšanos.
9. Mainiet sevi
Šis, iespējams, ir vissvarīgākais punkts no visiem. Jums nav nevienam parādā mainīt sevi, ja esat apmierināts ar sevi.
Atcerieties, ka esat unikāls, ar savām stiprajām un vājajām pusēm, vērtībām un sapņiem. Nekad neapdraudiet savu autentiskumu, lai izpatiktu citiem.
10. Ielaidiet citus savā personīgajā telpā
Mūsu arvien vairāk savstarpēji saistītā pasaulē robežas starp publisko un privāto dzīvi dažkārt var šķist neskaidras. Tā kā sociālie mediji un tehnoloģijas nodrošina pastāvīgu piekļuvi, ir viegli aizmirst, ka mums visiem ir tiesības uz savu personīgo telpu un privātumu.
Jums nav nevienam jādod piekļuve visām savas dzīves daļām. Neatkarīgi no tā, vai tas ir jūsu laiks, jūsu domas vai jūsu dzīvoklis. Ir pilnīgi normāli paturēt daļu savas dzīves sevī, pat no draugiem un ģimenes. Runa nav par slepenību vai atturību, bet gan par veselīgu robežu uzturēšanu.
LASIET ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Sešas frāzes, kas liecina par laimīgām attiecībām
Piecas situācijas, kad attiecībās nav vērts atgriezties
Laimīga laulība nekrīt no gaisa! Galvenie likumi labām attiecībām