Cukura sejas sindroms. Kā pārlieka kāre uz saldumiem ietekmē ādu?

05-02-2024

Foto – Pixabay


Mīlestība uz saldumiem ir ne tikai baudījums mūsu garšas kārpiņām, bet arī potenciāls drauds mūsu ādas skaistumam un veselībai. Cukura sejas sindroms, par kuru stāsta kosmetoloģe Lana Abasova, kļūst arvien aktuālāka tēma pašaprūpes jomā. Tātad, kā tieksme pēc saldumiem ietekmē ādu, izskatu un ķermeni kopumā?

Kas ir cukura sejas sindroms

Cukura sejas sindroms ir pārmērīgas cukura lietošanas sekas, kas negatīvi ietekmē ādu. Zinātniskais termins šai parādībai ir glikācija – ķīmisks process, kurā cukura molekulas saistās ar olbaltumvielām, veidojot glikolītiskus produktus. Šie produkti, nonākot organismā, var nopietni bojāt šūnas, traucējot vielmaiņas procesus.

Visneaizsargātākie pret glikāciju ir kolagēns un elastīns – olbaltumvielas, kas atbildīgas par ādas tvirtumu, elastību un maigumu. Glikācijas ietekmē to šķiedras sabiezē, padarot ādu raupju un sausu, kas galu galā noved pie grumbu veidošanās.

Kā tieksme pēc saldumiem ietekmē ādu

Akne. Cukura pārpalikums stimulē sebuma ražošanas pieaugumu, kas var izraisīt pinnes. Cukura bagāti pārtikas produkti ietekmē arī zarnu mikrofloru, izraisot pinnes.

Pietūkums un tūska. Glikācijas produkti var traucēt liekā šķidruma izvadīšanu, izraisot pietūkumu vaigos un zem acīm.

Priekšlaicīga novecošanās. Cukurs iznīcina kolagēnu un elastīnu, palēninot jaunu ādas šūnu veidošanos, kā rezultātā veidojas dziļas grumbas.

Sausums un lobīšanās. Glicētie proteīni zaudē spēju saglabāt mitrumu, padarot ādu dehidrētu, sausu un loboties.

Apsārtums. Glikācijas rezultātā olbaltumvielu šķiedras kļūst plānas, asinsvadi kļūst tuvāk ādas virsmai un rodas pastāvīgs apsārtums.

Blāvs sejas tonis. Asins mikrocirkulācijas traucējumi var izraisīt ādas dabiskā spīduma zudumu un piešķirt tai pelēcīgu nokrāsu.Kāpēc cukurs ir bīstams organismam

Pārmērīga cukura lietošana ne tikai kaitē ādai, bet arī var izraisīt vairākas nopietnas problēmas organismā. Lūk, dažas no tām.

Glikozes pārpalikums pārvēršas taukos, kas var novest pie aptaukošanās un izraisīt grūti likvidējamas nogulsnes.

Liela kaloriju un cukura satura pārtika var veicināt diabēta attīstību, jo samazinās šūnu jutība pret insulīnu.

Cukura pārpalikums var izraisīt kaitīgo baktēriju aktīvu vairošanos zarnās, traucējot to normālu darbību.

Cukura pārpalikums veicina brīvo radikāļu veidošanos, paātrinot orgānu un audu novecošanās procesu.

Tāpēc ir vērts padomāt par patērētā cukura daudzumu, pievēršot uzmanību ne tikai saldo produktu skaistajam iepakojumam, bet arī to ietekmei uz mūsu veselību un ādu. Cukura patēriņa regulēšana ir ne tikai rūpes par figūru, bet arī par skaistuma un veselības saglabāšanu gan iekšēji, gan ārēji.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Ingvers veselībai: vielmaiņai, cukura līmeņa kontrolei, pret saaukstēšanos

Otrā tipa cukura diabēts: kā veidot ēdienkarti, lai mazinātu draudus veselībai

Cukuru ēdam arvien vairāk, veselība cieš! Tabulā – cukura daudzums ierastos produktos