Gremošanas sistēmas traucējumi ik pa laikam nomoka arī veselus cilvēkus, kuri neslimo ar kādām šīs sistēmas orgānu slimībām. Šajā rakstā mēs runāsim par visbiežāk sastopamajām slimībām un ieteiksim, kā tās novērst un ārstēt.
Gastroezofageālais reflukss
Šie gremošanas traucējumi izpaužas ar dedzināšanu, atraugas, smaguma sajūtu kuņģī un citām sajūtām. Šie nepatīkamie simptomi ir jūtami, kad skābais kuņģa saturs nokļūst barības vadā caur nepietiekami noslēgtu gastroezofageālā sfinktera palīdzību. Tas parasti notiek pārmērīga kuņģa sulas skābuma palielināšanās dēļ nepareizas uztura dēļ. Ja šādas kaites rodas reti, ieteicams lietot kuņģa skābi samazinošus preparātus un koriģēt diētu. Ja nepatīkami simptomi saglabājas, jākonsultējas ar ārstu, lai noteiktu, vai nav patoloģijas.
Zarnu disbakterioze
Tas ir visizplatītākais gremošanas sistēmas traucējums. Tad cilvēkam ir caureja, sāpes zarnās, var būt jūtams smagums vēdera rajonā. Disbakterioze var attīstīties slikta uztura, stresa vai pretmikrobu zāļu lietošanas dēļ. Tad tiek nogalināta “labā” zarnu mikroflora un tiek traucēta gremošana zarnās. Ļoti smagos gadījumos var rasties arī vispārējas organisma intoksikācijas simptomi: galvassāpes, muskuļu, locītavu sāpes, vispārējs vājums, nogurums, var paaugstināties temperatūra.
Šajā gadījumā tiek ieteikta ārstēšana ar baktēriju preparātiem un uzturs, kas veicina labvēlīgo baktēriju augšanu. Vajag ēst jogurtu, skābpiena produktus, rupjo maizi. Nepieciešams atteikties no alkohola, pikanta, sāļa ēdiena. Pareizas ārstēšanas gadījumā slimība izzūd dažu dienu laikā. Ja caureja ilgst ilgāk, jākonsultējas ar ārstu, jo tie var būt nopietnas infekcijas slimības simptomi.
Slikta smaka no mutes
Slikta elpa var rasties, ja ēdiens kuņģī paliek pārāk ilgi. Visbiežāk to izraisa īslaicīgi kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas darbības traucējumi. Šos simptomus var novērst, pielāgojot uzturu, lietojot kuņģa sulas skābumu regulējošus preparātus.
Nedrīkst aizmirst, ka līdzīgas parādības ir raksturīgas gastrītam, kad samazinās kuņģa sekrēta skābums.
Precīzu diagnozi var noteikt tikai pēc kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gastroskopijas vai rentgena izmeklēšanas. Slikta elpa var rasties, ja Helicobacter pylori baktērijas bojā kuņģa gļotādu. Tad ir sāpes bedres rajonā, atraugas, grēmas. No mutes var nākt nepatīkama smaka. Taču, lai noteiktu precīzu diagnozi, ar šīm pazīmēm vien nepietiek – nepieciešama rūpīga kuņģa izmeklēšana. Ja minētā baktērija tiešām tiek konstatēta, tiek nozīmēti pretmikrobu līdzekļi, kas samazina kuņģa sekrēta skābumu un citas zāles. Turklāt ir ieteicama diēta. Nedzeriet stipru tēju, kafiju, alkoholu un nesmēķējiet. Ļoti svarīgi ir ievērot personīgās higiēnas noteikumus.
Rāmis
Par grēmām bieži sūdzas smēķētāji, jo smēķēšana stimulē kuņģa sekrēciju, īpaši smēķējot tukšā dūšā, kad kuņģī jau ir daudz skābes izdalījumu. Neskatoties uz to, var attīstīties nopietna kuņģa slimība. Ieteicams izvēlēties veselīgāku dzīvesveidu: atmest smēķēšanu, nelietot alkoholu. Lai atvieglotu nepatīkamus simptomus, cilvēki bieži dzer soda. To darīt nav vēlams, jo ilgtermiņā var tikt izjaukts skābju un sārmu līdzsvars organismā. Ja pēc atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem grēmas nepāriet, noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo tā var būt slimības pazīme.
Aizcietējums
Aizcietējumus var izraisīt nepareizs uzturs, pastāvīgs sēdošs darbs, ierobežotas mobilitātes. Tādā gadījumā tiek ieteikts vairāk kustēties, mainīt ēšanas paradumus, ēst daudz augļu un dārzeņu. Ja aizcietējums ir ļoti spēcīgs, varat lietot caurejas līdzekļus. Dažreiz pastāvīgs aizcietējums var rasties, ja kuņģis ir ne tikai izstiepts, bet arī noslīdējis. Tādā gadījumā ēdiens ilgāk paliek kuņģī, un rezultātā tiek traucēts viss gremošanas process. Pastāv nepārtraukta sāta sajūta, vēdera uzpūšanās, atraugas un aizcietējumi. Šajā gadījumā no šīm nepatīkamajām sajūtām var izglābt tikai operācija.
Slikta dūša pēc ēšanas
Slikta dūša parasti jūtama pēc nepiemērotas, treknas maltītes. Kad organisms nespēj sagremot taukus, rodas slikta dūša, smaguma sajūta kuņģī, rodas atraugas. Var palīdzēt vēl viena gremošanas enzīmu tablete un minerālūdens, kas uzlabo gremošanu. Turpmāk jācenšas ēst liesāku pārtiku, turklāt biežāk un mazākās porcijās. Dažreiz slikta dūša pēc ēšanas var rasties žults ceļu diskinēzijas dēļ. Šajā gadījumā jums jākonsultējas ar ārstu, lai veiktu precīzu diagnozi un izrakstītu ārstēšanu.
Lasiet vairāk šeit.