Ir virkne augu, kurus ļoti ieteicams lietot cilvēkiem, kam radušās tās vai citas problēmas ar sirdi.
Mežrozīte
Patiesībā mežrozīte ir augs, kura ārstnieciskās īpašības vajadzētu izmantot ikvienam. Vērtīgi ir gan tās ziedi un augļi, gan saknes, kuru novārījums sirdsslimību gadījumos ir īpaši efektīvs.
* Vienu ēdamkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, brītiņu nostādina un dzer siltu tējas vietā. Dienas deva – 3 glāzes.
Nav īpašas vajadzības slavēt mežrozīšu paaugļus. Taču, ņemti atsevišķi, slimai sirdij tie palīdzēt var visai maz. Daudz vērtīgāki tie ir maisījumā ar citiem ārstniecības augiem, no kuriem kā pats labākais sajaukums, kas baro sirds muskuli, tiek uzskatīts šāds:
* vienādās daļās pēc apjoma (visu augu mēram var izmantot vienu un to pašu tasīti) sajauc mežrozīšu, pīlādžu un irbenes augļus, rozīnes un žāvētas aprikozes. Vienu glāzi maisījuma vakarā ieber termosā, aplej ar litru verdoša ūdens un atstāj līdz rītam. Nākamajā dienā izdzer tējas vietā. Uzlējumu var lietot ilgstoši.
Čemuru augstiņš
Zināms, ka čemuru augstiņu plaši lieto pret kuņģa un aknu kaitēm, arī žultspūšļa iekaisumu, taču šis augs labi spēj palīdzēt arī sirdij.
Ne velti poļu, ukraiņu un baltkrievu tautas medicīnā čemuru augstiņu mēdz dēvēt arī par “sirdszālīti”, un no tā gatavotos novārījumus dzer pret dažādām sirdskaitēm. Vairumā gadījumu novārījumu gatavo šādi:
* ēdamkaroti čemuru augstiņa lakstu aplej ar puslitru verdoša ūdens, traukam uzliek cieši piegulošu vāciņu un nostādina siltā vietā. Pēc tam vienādās devās izdzer dienas laikā pusstundu pirms ēšanas.
Oficiālā medicīna čemuru augstiņa novārījumu iesaka dzert apetītes rosināšanai, arī gremošanas procesa uzlabošanai, ja ir pavājinājušās kuņģa-zarnu trakta funkcijas.
Toties par auga pozitīvo ietekmi uz sirdi nekas netiek teikts, kaut gan tiek atzīta tā pozitīvā iedarbība anēmijas gadījumā. Taču diez vai kāda tautas medicīna sāktu augu dēvēt par “sirdszālīti”, ja nebūtu pārliecinājusies par tā efektivitāti.
Parastā vīrcele
Arī šim augam ir plašs lietojuma spektrs, un lielākoties tas ir neaizstājams zarnu trakta atonijas gadījumā. Taču vīrcele ir noderīga arī sirdsslimniekiem – tā palēnina sirds saraušanās ritmu, palielina asinsrites ātrumu, paaugstina sirds muskuļa tonusu.
Vēl jāpiebilst, ka šim augam, kuru ar savu uzmanību neko īpaši nav izlutinājuši arī tautas dziednieki, piemīt spējas palielināt muskuļu spēku cilvēkiem, kas sirgst ar progresējošu muskuļu distrofiju. Bet arī sirds taču ir muskulis. No vīrceles tiek gatavots izvilkums spirtā:
* 2 daļas auga lakstu aplej ar 10 daļām spirta vai degvīna un nostādina (izmantojot degvīnu, jānostādina ir divreiz ilgāks laiks – vismaz 2 nedēļas). Ja ir normāls vai paaugstināts asinsspiediens, lieto pa 30–40 pilieniem, bet hipotonijas gadījumā – pa 1–2 tējkarotēm, atšķaidītu 50–100 g ūdens, vairākas reizes dienā pirms ēšanas.
Baltdadzis
Baltdadzim piemīt teicama kardiotoniska iedarbība. Augs ir absolūti netoksisks un neizraisa nekādas blaknes. Tā novārījums pastiprina sirds muskuļa saraušanās spēku, novērš sirdsklauves, hipotonijas gadījumā tonizē organismu, palīdz pret sirds vājumu.
* Izžāvētus baltdadžus saberž pulverī un lieto pa tējkarotei 3–4 reizes dienā pirms ēšanas.
Tā kā baltdadžu pulvera pagatavošana ir samērā darbietilpīgs process, jo tas vispirms jāatbrīvo no visiem dzelkšņiem, biežāk tiek gatavots auga uzlējums:
* 2–3 ēdamkarotes lakstu ieber termosā, aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens un nakti nostādina. Nākamajā dienā izdzer 3 reizēs pirms ēšanas.
Bērza pumpuri un rudzupuķes
Sirds izcelsmes tūsku tautas medicīnā mēdz ārstēt ar bērza pumpuru uzlējumu vai izvilkumu spirtā. Šim nolūkam tiek izmantotas arī zilās rudzupuķes – nevis ziedu kurvīši, bet tikai ārējie vainadziņi. Tos izklāj plānā kārtā uz poraina papīra un, lai gaismā neizbalētu, žāvē tumšā vietā, jo ziediņiem jāsaglabā sava dabiskā krāsa:
* dienas devai ņem 1 ēdamkaroti ziedu vainadziņu uz 2 glāzēm verdoša ūdens. Lieto 3–4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Tīruma kosa
Neaizstājama sirdskaišu izraisītas tūskas gadījumā ir arī tīruma kosa:
* 4 tējkarotes lakstu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, nostādina, tad izkāš un pa malkam izdzer dienas laikā. Ārstnieciskais efekts jūtams jau nākamajā dienā.
Uzmanību! Akūta nieru iekaisuma un jebkuras citas smagas nieru slimības gadījumā no tīruma kosas izmantošanas jāatsakās.