Lietas, kas martā svarīgas:
* pavasara smaržas * aizsardzība no caurvējiem * vingrošana kaklam * sulu maisījumi * smaidi * salvija * sarkana šalle * skujas *mentola eļļa
Jāizsargājas no caurvējiem
Nepastāvīgais, bet vilinošais marta siltums provocē vieglprātību. Vēlēšanās ielaist pavasari caur logu un visuresošais pavasara vējiņš rada bīstamus caurvējus. Ja tiks zaudēta modrība, saaukstēšanās to noteikti izmantos.
Bet, ja caurvējš izrādījās viltīgāks un tomēr sapūta, tikt vaļā no saaukstēšanās palīdzēs uz sejas esošo bioloģiski aktīvo punktu masāža. Tie atrodas pie uzacu pamatnes, nedaudz zem acu iekšējiem kaktiņiem, mutes kaktiņos, zem apakšlūpas. Šie punkti jāmasē 3–4 reizes dienā, bet, ja nesanāk, tad vismaz no rīta un vakarā.
Nepieļaut avitaminozi
Vairākums cilvēku pavasara avitaminozi piedzīvo (un pārdzīvo) ik gadu. Taču šo nelūgto viešņu var arī kupēt, un to spēj izdarīt sulas, precīzāk – sulu maisījumi, jo tad to iedarbība kļūst spēcīgāka.

Foto – Pixabay
* Sajauc pa pusglāzei ābolu un burkānu sulu un pievieno tējkaroti citrona sulas.
Šis maisījums satur fruktozi, organiskās skābes, karotīnu un C vitamīnu. Dzēriens ātri palīdzēs organismam atjaunoties pēc garīgas un fiziskas slodzes, stimulēs olbaltumu sintēzi, uzlabos asinsrades procesu.
Var izmantot arī mežrozīšu paaugļus. Ja pērnajā dārzeņu un augļu ražā vitamīnu daudzums sarucis, žāvētajās mežrozītēs tie saglabājušies gandrīz pilnībā. Mežrozīšu uzlējums ir unikāls tonizējošs līdzeklis: tas piesātina asinis ar skābekli, uzlabo skābekļa piegādi muskuļiem, novērš dzelzs deficīta iespējamību.
Parūpēties par pleciem un kaklu
No smagajiem ziemas mēteļiem un kažokiem pleci, īpaši kakls, ir stipri noguruši un notirpuši, tāpēc tie jāizvingrina. Vingrojumi ir vienkārši.
* Noliec galvu pa labi un kreisi, cenšoties ar ausi pieskarties plecam; noliec uz priekšu, cenšoties ar zodu pieskarties krūtīm, tad maksimāli atliec atpakaļ. Atkārto 10–15 reizes.
* Apļo galvu vispirms pulksteņa rādītāja, tad pretējā virzienā (3–15 reizes uz katru pusi).
Šie vingrojumi palīdz aizkavēt mugurkaula kakla daļas osteohondrozes veidošanos, nostiprina vestibulāro aparātu, iedarbojas pret dubultzodu, kas paguvis parādīties ziemas mēnešos.
Elpot ar pilnu krūti
Dodoties pastaigā vai vienkārši uzturoties laukā, jāelpo ar pilnu krūti. Kūstošā sniega, piebriedušo pumpuru, pirmo zāles asnu aromāts, jonizētais gaiss pēc lietus palielina plaušu aktīvo tilpumu, uzlabo garastāvokli, uzlādē ar enerģiju un dod spēkus.
Pašaudīt ar acīm
Pēc garajiem tumšajiem mēnešiem pienācis īstais laiks nostiprināt acu muskuļus, stimulēt redzi, atbrīvot acis no hronikā noguruma.
* Labo roku izstiepj uz priekšu acu līmenī, īkšķi paceļ uz augšu, bet pārējos pirkstus savelk dūrē. Aptuveni 10 sekundes skatienu koncentrē uz īkšķi, tad, nenovēršot skatienu, bet negrozot galvu, roku lēnām virza pa labi, līdz pirksts no redzesloka izzūd. Pēc tam atgriežas sākumstāvoklī un visu to pašu atkārto ar kreiso roku.
Ar katru roku vingrojumu izpilda 2 reizes.
Neuzkrāt sāļus
Marta saulīte priecē un aicina doties laukā, bet tādas kaites kā podagra, sāļu nogulsnēšanās tikai bojā garastāvokli. Palīdzēt var salvija.
* Uz 6 litriem ūdens ņem 100 g drogas un vāra 10 minūtes. Katru vakaru pirms gulētiešanas sāpošās rokas vai kājas pusstundu sautē novārījumā.
Skuju tēja
Martā organismam katastrofāli trūkst svaigu vitamīnu, tāpēc par ļaunu nenāks skuju tēja. Sasmalcina egles vai priedes jaunos zariņus, aplej ar verdošu ūdeni un nostādina 20 minūtes. Tējai ir pikanta garša, un tā ir bagāta ar vitamīniem.
Aizlikts deguns
Neprognozējamie marta laika apstākļi bieži vien ir aizlikta deguns cēlonis. Lai deguns elpotu brīvi, tā spārnus, aizausis, pieri, deniņus un pakausi ieziež ar mentola eļļu.
Palīdzēs arī inhalācija ar lavandas ēterisko eļļu. Traukā ar šauru kakliņu ielej puslitru karsta ūdens, iepilina 1 (ne vairāk) pilienu eļļas, no stingrāka papīra izgatavo piltuvīti un elpo pamīšus ar vienu un otru nāsi. Dienas laikā procedūru atkārto ik pēc 40–60 minūtēm.
Sarkana šalle
Ja tomēr gadās saaukstēties, jāatceras sena tautas ārstēšanās metode, proti, kakls jāaptin ar sarkanu šalli. Arī amerikāņu zinātnieka D. Stiplera veiktie pētījumi apliecina, ka sarkanā krāsa silda un veicina iekaisuma procesa lokalizāciju. Papildus košā šalle uzlabos garastāvokli, mazinās depresiju, palīdzēs atslābināt saspringušos muskuļus. Tātad mūsu senči bez visādiem eksperimentiem zināja, kas un kā jādara.
Vairāk smaidīt!
Japāņu dziednieki uzskata, ka fizioloģiskie smiekli ir dziednieciski un uzlabo sejas krāsu. Smaidā ir iesaistīti visi sejas mīmiskie muskuļi, kas pie reizes tiem ir arī lieliska fizkultūra. Savukārt diafragmas kustības smieklu laikā uzlabo asinsriti, pastiprina kuņģa un zarnu trakta darbību. Vairāk smaidiet, un tad vārdi “sezonas depresija” pazudīs kā nebijuši.
Kur pačibējis spēks un enerģija?
Pavasaris ir atnācis, un par to varētu tikai priecāties. Taču tā vietā daudzi cilvēki ir drūmi, un viņu vienīgā vēlēšanās ir – kārtīgi izgulēties.
Izskaidrojums šai situācijai ir pavisam vienkāršs. Ilgajos ziemas mēnešos organisms ir iztērējis visus vitamīnu, minerālu un mikroelementu krājumus. Turklāt jāņem vērā arī tas, ka dienas bija īsas, bet gaisma, kā zināms, būtiski ietekmē hormonu veidošanos.
Tādi hormoni kā melatonīns, serotonīns, endorfīns, kas pie viena atbildīgi arī par labu garastāvokli un normālām darbspējām, lielākoties organismā tiek izstrādāti diennakts gaišajā laikā. Starp citu, sievietes pavasara nogurumu pacieš daudz vieglāk nekā vīrieši. Kāpēc tā – precīzi nezina pat mediķi.
* Pavasara noguruma nomāktajiem smēķētājiem ieteicams šo netikumu ierobežot un samazināt izsmēķēto cigarešu skaitu līdz 4–6 dienā. Turklāt pēdējo dūmu nevajadzētu ievilkt īsi pirms miega, bet vismaz stundu vai pat pusotras agrāk. Nikotīns sašaurina asinsvadus, tas nozīmē, ka galvas smadzenes nesaņem pietiekami daudz skābekļa. Bet bez tā pilnvērtīgs miegs un atpūta nav iespējami.
Paplašināt asinsvadus palīdz alkohols, taču tas nenozīmē, ka ik vakaru jāceļ galdā pudele. Pilnīgi pietiks ar divām ēdamkarotēm konjaka vai 50 g sausā vīna (bet nekādā gadījumā ne degvīns!).
* Nereti ārsti naturopāti un tradicionālās medicīnas pārstāvji strīdas par to, kādi vitamīni ir labāki: tie, kurus satur augļi un dārzeņi un kas organismā nonāk dabiskā ceļā, vai aptiekā nopērkamās dražejas.
Vasarā un rudenī, protams, labāk apēst ābolu vai nograuzt burkānu. Bet pavasarī ar to vien ir par maz – lai atjaunotu vitamīnu līdzsvaru organismā, vajadzētu katru dienu apēst vismaz 600 g ābolu, 3–4 apelsīnus, 2–3 ķiploka daiviņas, 2 gurķus un tomātus un tam visam pa virsu – arī svaigus kāpostus, burkānus, žāvētas aprikozes un citus augļus. Turklāt viss šis daudzums būtu tikai piedeva ierastajai maltītei. Tāpēc pavasarī pēc spēka un enerģijas labāk doties uz aptieku.
Ja nogurdina intelektuālais darbs, ieteicams lietot kālija un kalcija preparātus.
Pret biežu saaukstēšanos palīdzēs dzelzi saturoši preparāti.
Pret garastāvokļa maiņām (tā saukto sezonas depresiju) – ārstniecības augu ekstrakti, kuriem ir sedatīva iedarbība, vai arī jebkurš vitamīnu komplekss nerviem.
Pret pastiprinātu fizisko nogurumu, sāpēm muskuļos – B grupas vitamīni (B1, B6, B12), magniju saturošie preparāti, arī balzami.
Obligāti jāatsakās no intīmās gaisotnes, proti, maigas puskrēslas telpā, jo, kā jau iepriekš minēts, gaismā hormonu procesi norit daudz straujāk. Nav vēlams strādāt puskrēslā, kad iedegta tikai galda lampa.
Jāieslēdz arī griestu lampas. Lai arī saules gaismu tās neaizstāj, tomēr aptur šo procesu palēnināšanos. Pats labākais, protams, ir maksimāli daudz laika pavadīt laukā (no pulksten 12 līdz 15), tāpēc, ja vien iespējams no darba izbrīvēt vismaz 30–40 minūtes, veselības labā to vajadzētu darīt.
LASIET ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Kuras horoskopa zīmes baudīs veiksmi marta otrajā pusē?
“Marta putekļi zelta dukātu vērti.” Laika vērotājs Bukšs stāsta par tautas ticējumiem